Indie: kościelna pomoc dla powodzian

Ponad milion osób straciło dach nad głową. Straty materialne szacuje się na ok. miliard dolarów.

Powstał specjalny kościelny fundusz pomocowy mający służyć setkom tysięcy ludzi dotkniętych przez powódź w południowoindyjskim stanie Kerala. Ponad milion osób straciło dach nad głową. Straty materialne szacuje się na ok. miliard dolarów.

„W imieniu Kościoła katolickiego apeluję zarówno do biskupów, jak  i do władz kościelnych, aby solidarnie zachęcali wspólnotę wiernych, instytucje i ludzi dobrej woli do hojnej odpowiedzi na wezwanie pomocy w kryzysie humanitarnym jaki nas dotknął” – napisał w przesłaniu przewodniczący konferencji episkopatu Indii zachęcając do solidarności z powodzianami.

Kard. Oswald Gracias podkreślił, że należy pilnie dotrzeć do ludzi, którzy utknęli na dachach swoich domów, czy wciąż są odizolowani w najbardziej oddalonych wioskach. Wskazał również, że istnieje ogromna potrzeba przywrócenia wspólnotom warunków do życia, gdyż straty jakie zostały spowodowane przez kataklizm, odebrały im prawie wszystko.

„Ostatnie doniesienia są z pewnym sensie pocieszające, gdyż ustają deszcze, a powódź zaczyna się wycofywać. Można powoli realnie ocenić wielkość szkód, zarówno tych materialnych, jak i strat w ludziach. Szacuje się, że zginęło ponad 400 osób” – mówi Beppe Pedron, który z ramienia włoskiej Caritas niesie pomoc w Kerali.

"Kończący się deszcz to dobry punkt wyjścia, ale pozostaje bardzo wiele do zrobienia. Istnieje niebezpieczeństwo epidemii. Niestety rząd oficjalnie mówi, że nie ma żadnego ryzyka. Wielkim szczęściem Kościoła w Kerali jest to, że ma stosunkowo duży procent chrześcijan, którzy są obecni na całym terytorium tego stanu. Ułatwia to niesienie pomocy w najbardziej odległe miejsca – mówi Radiu Watykańskiemu Beppe Pedron. – Potrzeba dobrej koordynacji działań, co zapewnia indyjska Caritas razem z lokalnymi oddziałami, jak również z innymi organizacjami pozarządowymi. Pomoc polega głównie na dostarczaniu wody pitnej, żywności, lekarstw, zestawów higienicznych, dla utrzymania osobistej czystości, jak i czystości kuchni. Oczywiście nie ma konieczności, sprowadzania tych materiałów z zewnątrz, gdyż Indie są zdolne je zapewnić. Zatem to, co jest potrzebne z naszej strony, to fundusze dla wsparcia lokalnej Caritas i innych organizacji".

Indyjska Caritas od początku pomaga w każdej diecezji Kerali dostarczając ubrania, żywność, lekarstwa i wszystko, co jest potrzebne na daną chwilę. Biskupi Kerali chwalą także szybką i skuteczną pomoc władz państwowych, które do akcji ratunkowych przeznaczyły tysiące żołnierzy i dziesiątki helikopterów. Przy zniszczonych drogach i mostach, są one najlepszym środkiem do dostarczania żywności i wody w odcięte miejsca.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| INDIE, KERALA