Ambasada polska w Tunisie we współpracy z tamtejszym uniwersytetem i miejscowym biskupem katolickim zorganizowała w stolicy Tunezji cykl spotkań wokół dialogu międzyreligijnego i godności ludzkiej.
Poświęcono go pamięci Jana Pawła II. Na trwającej jeszcze sesji Stolicę Apostolską reprezentuje benedyktyn Michael John Zielinski z Papieskich Komisji ds. Kościelnych Dóbr Kultury i Archeologii Sakralnej. Z Polski uczestniczą w niej księża Adam Wąs SVD i Leszek Gęsiak SJ.
Sesję w stołecznym centrum nauk Cité des Sciences zatytułowano: „Wokół dialogu międzyreligijnego i godności człowieka”. Otwarli ją ambasador Krzysztof Olendzki, prof. Mhamed Hassine Fantar i biskup Tunisu, Maroun Lahham. Mówiono m.in. o związkach Jana Pawła II z islamem, jego koncepcji godności człowieka, zwłaszcza kobiet, oraz o przestrzeni kulturowej trzech religii monoteistycznych. Przewidziano też dyskusję panelową.
Tunezyjska sesja upamiętniająca Jana Pawła II zbiegła się z dniami żałoby narodowej. Polacy i Tunezyjczycy modlili się w intencji prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy 11 kwietnia w kościele w La Goulette. Kolejna Msza za tragicznie zmarłych oraz za Jana Pawła II odprawiona zostanie jutro wieczorem w katedrze w Tunisie. Bp Lahham otworzy przed nią wystawę o wizycie Papieża w Tunezji sprzed 14 lat. Po Mszy natomiast przewidziano projekcję filmu Johna Kenta Harrisona „Jan Paweł II”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…