Od 5 maja do 9 maja trwają we Wrocławiu uroczystości związane z otwarciem wrocławskiej synagogi pod Białym Bocianem. Po 14 latach remontu odzyskała ona swój blask stając się na nowo jednym z najcenniejszych zabytków miasta.
Główne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz państwowych Polski, Norwegii i Izraela, władz samorządowych oraz przedstawicieli Kościołów i wspólnot religijnych odbyły się wieczorem 6 maja.
Uroczystości, które rozpoczęły się od modlitwy prowadzonej przez Michaela Schudricha, naczelnego rabina Polski, uświetnił występ wybitnych artystów w tym kantora Josepha Malovany z Nowego Jorku, jednego z najwybitniejszych artystów żydowskich na świecie uznawanego za najlepszego wykonawcę hebrajskiej muzyki liturgicznej.
W słowie wprowadzającym Robert Gonera przedstawił dzieje budynku. Synagoga jest dziełem wybitnego architekta Carla Ferdinanda Langhansa Młodszego, syna twórcy berlińskiej Bramy Brandenburskiej. Została oddana do użytku w 1829 r. Po II wojnie światowej Synagoga pod Białym Bocianem popadała stopniowo w ruinę. Po 1968 r. przeszła na własność Skarbu Państwa, a następnie stała się własnością prywatną. Do wrocławskich Żydów synagoga Pod Białym Bocianem wróciła w latach 90. ubiegłego wieku. Za namową ówczesnego metropolity wrocławskiego kardynała Henryka Gulbinowicza, który obok abp. Mariana Gołębiewskiego był gościem uroczystości, Ministerstwo Kultury i Sztuki odkupiło obiekt i przekazało odrodzonej Gminie Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.
PAP/Grzegorz Hawałej
Kantor Joseph Malovany (C) z Nowego Jorku z Chórem Synagogi pod Białym Bocianem podczas uroczystego otwarcia odrestaurowanej synagogi "Pod białym bocianem", 6 bm. we Wrocławiu.
Odnosząc się do trudnej historii Żydów prezydent miasta Rafał Dutkiewicz mówił o wzruszeniu, które towarzyszyć musi każdemu kto staje w progu tej Synagogi. „Spotykamy się tutaj by przywrócić naszemu miastu raz na zawsze jego żydowskie serce. Dziedzictwo żydowskiego Wrocławia to część tożsamości i kultury wszystkich wrocławian” – stwierdził.
Piotr Kadlčik, przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP wyraził natomiast uczucia, które towarzyszą obecnym we Wrocławiu Żydom. „My Żydzi – mówił – możemy podziękować Najwyższemu, że tu jesteśmy. Za dwa dni obchodzimy święto nadania Tory. Będziemy je mogli świętować tutaj”. Uczucie wdzięczności wyrazili również inni mówcy w tym Zvi Rav-Ner, ambasador Izraela oraz Enok Nygaard, Ambasador Norwegii. Królestwo Norwegii było jednym z głównych sponsorów kosztownego remontu.
Spotkanie zakończył koncert chóru katedralnego Nidaros Vocalis z Trondheim pod dyr. Vivianne Sydnes i orkiestry kameralnej Leopoldinum.
Uroczystości związane z otwarciem Synagogi potrwają do niedzieli. Odbędzie się szereg prezentacji, spotkań, nabożeństw i koncertów.
PAP/Grzegorz Hawałej
Kolejka oczekujących by zwiedzić odrestaurowaną synagogę "Pod białym bocianem", 6 bm. we Wrocławiu.
Synagoga będzie otwarta dla zwiedzających. Na odrestaurowanych chórach będzie można zobaczyć dwie wystawy: stałą - o 800-letniej historii życiu Żydów we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku - oraz ekspozycję czasową o życiu Żydów w Norwegii.
Otwarcie wyremontowanego budynku to nie koniec prac. Fundacja w przyszłości w piwnicach synagogi chce otworzyć multimedialne centrum, które będzie służyło artystom, ludziom sztuki i biznesu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…