Pod przewodnictwem patriarchy koptyjskiego Tawadrosa II odbyło się szóste spotkanie Rady Kościołów Egiptu, zrzeszającej wspólnoty chrześcijańskie obecne w tym kraju. Spotkanie rady odbywało się pod hasłem: „Oby wszyscy stanowili jedno”.
Rada Kościołów utrzymuje jedność w działalności duszpasterskiej oraz w spotkaniu z muzułmańską większością i rządem. Ważne jest, aby chrześcijanie mówili jednym głosem i działali wspólnie. Instytucja została powołana do życia w 2013 r., a celem jej działalności jest promocja dialogu międzyreligijnego oraz szerszej obecności chrześcijańskiej w polityce i społeczeństwie.
Odpowiedzialni za Kościoły chrześcijańskie z uznaniem wypowiedzieli się o wysiłkach prezydenta al-Sisi w umacnianiu zasad równości, obywatelskości oraz współistnienia. Wskazali w tym kontekście na otwarcie meczetu oraz katedry Narodzenia Pańskiego. Doceniają również pozytywny wysiłek w walce z terroryzmem oraz działania na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa, jak również wzrost poziomu życia społecznego i ekonomicznego.
Rada wspiera pokój społeczny oraz wzywa do konstruktywnego dialogu w klimacie tolerancji. Zachęca chrześcijan, aby uczestniczyli aktywnie w budowaniu wraz z muzułmanami nowoczesnego państwa oraz rozsiewali ducha tolerancji, miłości i jedności.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…