Izrael: Protest ultraortodoksów w Jaffie

Kilkudziesięciu ludzi zatrzymała w środę izraelska policja w Jaffie podczas gwałtownego protestu ultraortodoksyjnych działaczy żydowskich przeciwko pracom wykopaliskowym, które ich zdaniem zakłócają spokój grobów.

W proteście w Jaffie wzięło udział według agencji AP kilka tysięcy ludzi, a według dziennika "Haarec" - kilkuset.

Funkcjonariusze usiłowali rozproszyć tłum i dokonali zatrzymań, kiedy protestujący zaczęli ciskać w nich kamieniami i butelkami. Lekko rannych zostało pięciu policjantów i 10 protestujących.

Wcześniej rabin Tuwia Weiss, przywódca ekstremistycznej żydowskiej sekty Eda Ha-Haredit, która nie uznaje państwa Izrael, przewodniczył zbiorowym modłom, włącznie z przeklęciem deweloperów budujących hotel w luksusowym osiedlu przy morskim nabrzeżu w centrum Jaffy.

Do podobnych protestów dochodzi często z okazji prac budowlanych w miejscach, w których zdaniem haredim może dojść do zbezczeszczenia grobów.

 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.