Propozycja ustanowienia Światowego Dnia Braterstwa

Papież Franciszek i wielki imam al-Azhar, Ahmed Al-Tajjeb wspólnie zaproponowali ustanowienie 4 lutego Światowym Dniem Braterstwa.

Przesłanie w tej sprawie sekretarzowi generalnemu ONZ António Guterresowi wręczyli kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot oraz sędzia Muhammad Abd al-Salam. Oprócz ustanowienia dnia braterstwa Franciszek i wielki imam zasugerowali ONZ zwołanie w niedalekiej przyszłości światowego szczytu poświęconego temu tematowi.

António Guterres wyraził uznanie dla inicjatywy oraz gotowość do włączenia się w jej realizację. Wyznaczył także Adamę Dienga, swojego specjalnego doradcę do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści oraz zapobiegania ludobójstwom, do współpracy z Komitetem Najwyższym. Gremium to powstało 20 sierpnia, a jego zadaniem jest osiągnięcie celów zawartych w Dokumencie o ludzkim braterstwie dla pokoju światowego i zgodnego współistnienia. Został on podpisany 4 lutego 2019 roku przez Papieża i wielkiego imama al-Azhar. Komitet aktualnie składa się z przedstawicieli chrześcijan, islamu oraz judaizmu. Gremium przewodzi kard. Miguel Ángel Ayuso Guixot, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

Do tej inicjatywy ustosunkowała się Shahrzad Houshmand, teolog muzułmańska. Oto co powiedziała Radiu Watykańskiemu:

"Dzisiaj naglącym wyzwaniem dla bycia religijnymi jest również bycie wiarygodnymi. Religijność, która zamyka się jedynie w murach budynku i broni swoich własnych wartości nie może być uznana za wiarygodną, ponieważ potrzebujemy dzisiaj świadków. Ta propozycja jest krokiem w stronę duchowego, wiarygodnego świadectwa w świecie, który cierpi".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.