Gościem spotkania w Muzeum Żydów Mazowieckich była rabinka Małgorzata Kordowicz z Warszawy.
Kim jest rabin albo rabinka? – pytano w czasie spotkania. – To nauczyciel i przewodnik w modlitwie synagogalnej, ale nie jest to odpowiednik księdza w Kościele rzymskokatolickim. Rabina nie obowiązuje więc celibat, co więcej zaleca się, aby w swoim życiowym doświadczeniu, wyjaśniając Torę i tradycje żydowskie, była to osoba zaprawiona w życiu rodzinnym. Dobrze, jeśli taka osoba umie śpiewać, aby dobrze intonować modlitewne wezwania – mówiła w Płocku Małgorzata Kordowicz.
Rabinka opowiadała o długim procesie emancypacji kobiet w judaizmie konserwatywnym, w wyniku którego w 1984 roku dopuszczono je do seminariów rabinackich i w konsekwencji do możliwości pełnienia funkcji rabina w społeczności żydowskiej. Zwróciła jednak uwagę na opory, z jakimi do tej kwestii podchodzi ortodoksyjny świat żydowski. – To również wciąż coś nowego na polskim gruncie, gdzie przez wiele dziesięcioleci, z powodu Holocaustu, była przepaść między pokoleniami duchownych żydowskich – zwróciła uwagę.
Kordowicz przybliżyła niektóre aspekty wiary żydowskiej. Mówiła m.in. o popularnych świętach i proponowała, aby zamiast określenia "Stary Testament", używać w dialogu chrześcijańsko-żydowskim określenia "Pierwszy Testament". Podzieliła się też swym ulubionym fragmentem biblijnym, który wiele mówi o roli kobiety. Jest nim historia wyjścia Izraela z ziemi egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone, albo lepiej – przez Morze Trzcin – bo takie jest raczej oryginalne znaczenie tej nazwy, gdy po tym cudownym przejściu siostra Mojżesza Miriam wziąwszy bębenek zaczęła wraz z innymi kobietami śpiewać pieśń na cześć Pana (Wj 15,20-21).
Małgorzata Kordowicz jest związana z Gminą Wyznaniową Żydowską w Warszawie. Ukończyła studia w Żydowskim Seminarium Teologicznym w Nowym Jorku i jako pierwsza Polka została rabinką. Jest absolwentką Wydziału Hebraistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Uczyła języka hebrajskiego na uczelniach w Warszawie i Lublinie. Wydała dwie książki: polsko-hebrajski modlitewnik dla dzieci – pierwszy żydowski modlitewnik, który ukazał się drukiem po II wojnie światowej, oraz wzbogacony o część współczesną reprint elementarza do nauki hebrajskiego z początku XX wieku.
Chętni będą mogli ponownie spotkać się z panią rabin już za miesiąc – wtedy Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku organizuje panel na temat "Kobiety w religiach świata".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…