Zamachowiec jedyną ofiarą poniedziałkowego ataku

W wyniku eksplozji, do jakiej doszło w poniedziałek 25 października, w autobusie jadącym z Kampali do DR Konga, zginął tylko zamachowiec, a kilka innych osób odniosło obrażenia - podała ugandyjska policja.

Do zamachu, trzeciego w październiku, przyznała się grupa Państwa Islamskiego Prowincji Afryki Środkowej (ISCAP). Policja potwierdza, że incydent był wynikiem samobójczego ataku. Zamachowiec-samobójca znajdował się też na liście poszukiwanych członków islamistycznego ugrupowania Zjednoczonych Sił Demokratycznych (ADF), będącego obecnie filią regionalną Państwa Islamskiego - podaje serwis africanews.

Do ataku doszło w miejscowości Lungala, około 30 km na zachód od Kampali na drodze do DR Konga. Zamach miał miejsce dwa dni, po zamachu bombowym jaki przeprowadzono w jednej z przydrożnych restauracji na przedmieściach Kampali.

CGTN Africa Deadly bomb blast in Ugandan capital

Policja zwraca uwagę na „wysoki poziom powiązania” między tymi atakami. Według śledczych, osoby, które przygotowały materiały wybuchowe, należą do tej samej grupy – ADF (Allied Democratic Forces), współpracującej z ISCAP.

Islamiści przyznali się już wcześniej, do zamachu bombowego z 8 października, na posterunku policji w Kawempe, w pobliżu miejsca sobotniego wybuchu.

ADF to islamska grupa rebeliancka, zawiązana w północno-zachodniej części Ugandy na początku lat 90-tych XX w., od prawie 30 lat działająca na terenie Demokratycznej Republiki Konga. ADF jest odpowiedzialna na śmierć tysięcy cywilów w regionie swoich działań.

Serie masakr w Beni w 2014 roku, w których zginęło nawet do tysiąca osób społeczności Beni, Butembo i Lubero, masakra w styczniu 2016 w Miriki w południowym Lubero, gdzie zasieczono rodziny szefów społeczności Nande, rzeź z 3 maja 2016, gdy siedemnaście osób, w tym kobiety i dzieci, zostało zamordowanych maczetami w wiosce Erengeti, sześćdziesiąt kilometrów na północ od Beni – to niektóre ze zbrodni ciążących na organizacji, której założyciel i były lider, Jamil Mukulu, oraz jego nastęca Musa Baluku, oskarżeni są działalność terrorystyczną i zbrodnie przeciw ludzkości. 

ADF powiązana wcześniej z somalijską Al Szabab, która dokonała zamachu w Ugandzie w 2010 r., od 2017 roku stanowi część koalicji Państwa Islamskiego Afryki Centralnej. Szacuje się, że grupa liczy obecnie około pół tysiąca bojowników.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg