Iran: Ajatollah Chamenei ułaskawił dziesiątki tysięcy więźniów, w tym aresztowanych w niedawnych protestach

Z okazji rocznicy rewolucji islamskiej najwyższy przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ułaskawił dziesiątki tysięcy więźniów, w tym wielu aresztowanych w ostatnich antyrządowych protestach - poinformowała w niedzielę państwowa agencja IRNA.

"Ułaskawieni zostaną więźniowie, którym nie postawiono zarzutów o szpiegostwo na rzecz zagranicznych organizacji, bezpośredni kontakt z zagranicznymi podmiotami, popełnienie umyślnego morderstwa lub wywołanie obrażeń oraz zniszczenie lub podpalenie mienia państwowego, a także osoby, które nie zostały pozwane w sprawach cywilnych" - poinformowała IRNA.

Ułaskawienie ogłoszono na cześć rocznicy rewolucji islamskiej z 1979 roku, w wyniku której obalono szacha Rezę Pahlawiego. Przywódca religijnej opozycji ajatollah Ruhollah Chomejni objął faktyczną władzę w Iranie 11 lutego 1979 roku.

Według agencji informacyjnej HRANA około 20 tys. osób zostało aresztowanych w związku z antyrządowymi protestami wywołanymi we wrześniu śmiercią młodej Kurdyjki Mahsy Amini, aresztowanej przez policję moralności. Po zatrzymaniu z powodu "nieodpowiedniego nakrycia głowy" kobieta w niejasnych okolicznościach zapadła w śpiączkę i zmarła w szpitalu.

Organizacja Iran Human Rights (IHR) twierdzi, że w związku z udziałem w antyrządowych protestach co najmniej 100 osób skazano w 2022 roku w Iranie na śmierć lub postawiono im zarzuty, za które grozi kara śmierci.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IRAN, PAP, PRAWO, PROTEST

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg