Aresztowani za złamanie postu w okresie Ramadanu

Islamska policja Hisbah, w północnym stanie Kano w Nigerii zatrzymała 11 muzułmanów, pod zarzutem złamania postu w okresie Ramadanu - informuje serwis africanews.

Jak poinformował rzecznik Hisbah, Lawal Fagge, aresztowanych zostało 10 mężczyzn w pobliżu lokalnego targowiska, oraz jedna kobieta, sprzedawczyni orzeszków ziemnych przyłapana na jedzeniu towaru. Do aresztowań doszło po donosach świadków.

„We wtorek otrzymaliśmy 11 osób, w tym kobietę sprzedającą orzeszki ziemne, którą widziano, jak jadła towar. Pozostałych dziesięciu to mężczyźni. Zostali aresztowani w całym mieście, szczególnie w pobliżu rynków, na których odbywało się wiele wydarzeń” - poinformował rzecznik Hisbah.

Wszyscy aresztowani zostali później uniewinnieni od swoich "przestępstw" po złożeniu ślubowania powstrzymywania się od jedzenia i picia. Ponadto ich rodziny zostały zobligowane do dopilnowania, aby zatrzymani, przestrzegali postu.

„W przypadku niektórych z nich musieliśmy spotykać się z krewnymi lub opiekunami, aby rodzina mogła ich monitorować” – dopowiedział Fagge.

Rzecznik Hisbah dodał, że niemuzułmanie są zwolnieni z praktyki postu, zastrzegł jednak, że i oni zostaną zatrzymani, jeśli przyłapano by ich na sprzedaży muzułmanom żywności podczas postu.

„Nie aresztujemy niemuzułmanów, ponieważ ich to nie dotyczy, a jedynym przypadkiem, w którym mogą być winni przestępstwa, jest sytuacja, gdy dowiadujemy się, że gotują jedzenie, aby sprzedać je muzułmanom, którzy powinni pościć” - dodał.

Muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca podczas Ramadanu, który trwa od 11 marca do 9 kwietnia.

Hisbah to religijna policja w stanie Kano, odpowiedzialna za egzekwowanie szariatu, wyłącznie wobec muzułmanów w stanie Kano i innych częściach północnej Nigerii.

Hisbah, co po arabsku oznacza „odpowiedzialność”, jest islamską koncepcją religijną, która wzywa do „nakazywania każdemu muzułmaninowi tego, co dobre i zabraniania tego, co złe”.

Hisbah została utworzona przez rząd stanowy w 2000 r. i zmodyfikowana w 2003 r. wraz z instytucjonalizacją wcześniej lokalnych i utrzymywanych prywatnie jednostek bezpieczeństwa.

Składa się z urzędników państwowych, świeckich funkcjonariuszy policji i przywódców religijnych. Jednostki lokalne są nadzorowane przez komitety złożone z urzędników i obywateli społeczności, w których działają. Od 2022 r. dowódcą  Hisbah jest Haruna Ibn-Sina.

Stosunki między Hisbah a policją cywilną bywają napięte. Nigeryjska policja (NFP), której Hisbah musi zgłaszać przestępstwa, często odmawia współpracy w egzekwowaniu prawa religijnego.

Funkcjonariusze NPF wielokrotnie aresztowali członków Hisbah, gdy ci próbowali wkroczyć na teren prywatny w celu egzekwowania szariatu.

Korpus Hisbah nie ma uprawnień do przeprowadzania aresztowań, a funkcjonariusze są uzbrojeni wyłącznie w broń do samoobrony, taką jak pałki.

Oczekuje się, że funkcjonariusze Hisbah, którzy zaobserwują naruszenia szariatu, powiadomią nigeryjską policję.

Inne obowiązki Hisbah obejmują arbitraż w sprawie dobrowolnego łagodzenia sporów, słowne karcenie osób naruszających szariat oraz utrzymywanie porządku podczas uroczystości religijnych.

W 2022 r. wywiady z osobami aresztowanymi przez Hisbah wykazały potencjalne naruszenia praw człowieka przez tę agencję, w tym doniesienia o przymusowych testach na obecność wirusa HIV i ciążowych, brutalnych pobiciach więźniów i długotrwałych więzieniach nieletnich.

Również kilka ofiar zwróciło uwagę, że nie są muzułmanami, nie podlegają więc pracu szariatu, jednak rząd stanowy orzekł, że wszyscy ludzie zamieszkujący w stanie Kano podlegają jurysdykcji Hisbah, niezależnie od religii.

Publiczne oburzenie pojawiło się również w związku z rzekomym selektywnym egzekwowaniem wytycznych Hisbah, ponieważ krytycy zauważyli, że celem były znacznie częściej klasy niższe i średnie niż zamożni mieszkańcy

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg