Islamska policja Hisbah, w północnym stanie Kano w Nigerii zatrzymała 11 muzułmanów, pod zarzutem złamania postu w okresie Ramadanu - informuje serwis africanews.
Jak poinformował rzecznik Hisbah, Lawal Fagge, aresztowanych zostało 10 mężczyzn w pobliżu lokalnego targowiska, oraz jedna kobieta, sprzedawczyni orzeszków ziemnych przyłapana na jedzeniu towaru. Do aresztowań doszło po donosach świadków.
„We wtorek otrzymaliśmy 11 osób, w tym kobietę sprzedającą orzeszki ziemne, którą widziano, jak jadła towar. Pozostałych dziesięciu to mężczyźni. Zostali aresztowani w całym mieście, szczególnie w pobliżu rynków, na których odbywało się wiele wydarzeń” - poinformował rzecznik Hisbah.
Wszyscy aresztowani zostali później uniewinnieni od swoich "przestępstw" po złożeniu ślubowania powstrzymywania się od jedzenia i picia. Ponadto ich rodziny zostały zobligowane do dopilnowania, aby zatrzymani, przestrzegali postu.
„W przypadku niektórych z nich musieliśmy spotykać się z krewnymi lub opiekunami, aby rodzina mogła ich monitorować” – dopowiedział Fagge.
Rzecznik Hisbah dodał, że niemuzułmanie są zwolnieni z praktyki postu, zastrzegł jednak, że i oni zostaną zatrzymani, jeśli przyłapano by ich na sprzedaży muzułmanom żywności podczas postu.
„Nie aresztujemy niemuzułmanów, ponieważ ich to nie dotyczy, a jedynym przypadkiem, w którym mogą być winni przestępstwa, jest sytuacja, gdy dowiadujemy się, że gotują jedzenie, aby sprzedać je muzułmanom, którzy powinni pościć” - dodał.
Muzułmanie poszczą od wschodu do zachodu słońca podczas Ramadanu, który trwa od 11 marca do 9 kwietnia.
Hisbah to religijna policja w stanie Kano, odpowiedzialna za egzekwowanie szariatu, wyłącznie wobec muzułmanów w stanie Kano i innych częściach północnej Nigerii.
Hisbah, co po arabsku oznacza „odpowiedzialność”, jest islamską koncepcją religijną, która wzywa do „nakazywania każdemu muzułmaninowi tego, co dobre i zabraniania tego, co złe”.
Hisbah została utworzona przez rząd stanowy w 2000 r. i zmodyfikowana w 2003 r. wraz z instytucjonalizacją wcześniej lokalnych i utrzymywanych prywatnie jednostek bezpieczeństwa.
Składa się z urzędników państwowych, świeckich funkcjonariuszy policji i przywódców religijnych. Jednostki lokalne są nadzorowane przez komitety złożone z urzędników i obywateli społeczności, w których działają. Od 2022 r. dowódcą Hisbah jest Haruna Ibn-Sina.
Stosunki między Hisbah a policją cywilną bywają napięte. Nigeryjska policja (NFP), której Hisbah musi zgłaszać przestępstwa, często odmawia współpracy w egzekwowaniu prawa religijnego.
Funkcjonariusze NPF wielokrotnie aresztowali członków Hisbah, gdy ci próbowali wkroczyć na teren prywatny w celu egzekwowania szariatu.
Korpus Hisbah nie ma uprawnień do przeprowadzania aresztowań, a funkcjonariusze są uzbrojeni wyłącznie w broń do samoobrony, taką jak pałki.
Oczekuje się, że funkcjonariusze Hisbah, którzy zaobserwują naruszenia szariatu, powiadomią nigeryjską policję.
Inne obowiązki Hisbah obejmują arbitraż w sprawie dobrowolnego łagodzenia sporów, słowne karcenie osób naruszających szariat oraz utrzymywanie porządku podczas uroczystości religijnych.
W 2022 r. wywiady z osobami aresztowanymi przez Hisbah wykazały potencjalne naruszenia praw człowieka przez tę agencję, w tym doniesienia o przymusowych testach na obecność wirusa HIV i ciążowych, brutalnych pobiciach więźniów i długotrwałych więzieniach nieletnich.
Również kilka ofiar zwróciło uwagę, że nie są muzułmanami, nie podlegają więc pracu szariatu, jednak rząd stanowy orzekł, że wszyscy ludzie zamieszkujący w stanie Kano podlegają jurysdykcji Hisbah, niezależnie od religii.
Publiczne oburzenie pojawiło się również w związku z rzekomym selektywnym egzekwowaniem wytycznych Hisbah, ponieważ krytycy zauważyli, że celem były znacznie częściej klasy niższe i średnie niż zamożni mieszkańcy
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…