Biskupi za kontynuowaniem dialogu z islamem

Na konieczność szczerego dialogu z islamem, wspierania procesów integracji muzułmanów i ich udziału w życiu społeczeństw naszego kontynentu wskazali uczestnicy II Spotkania Delegatów Konferencji Biskupich ds. Stosunków z Islamem w Europie.

Obradowało ono w dniach 31 maja-2 czerwca w Turynie. Jego organizatorem była Rada Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Polskę reprezentował tam o. Adam Wąs SVD, współprzewodniczący Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów. W komunikacie końcowym turyńskiego spotkania podkreślono zainteresowanie Kościoła katolickiego procesem włączania się muzułmanów, zarówno indywidualnie jak i wspólnotowo, w kontekst europejski. Wiąże się z tym wyzwanie stopniowej inkulturacji i budowania w większym stopniu religijnego i moralnego niż politycznego wymiaru islamu.

Kościół katolicki z zainteresowanie śledzi wysiłki wspólnot muzułmańskich na rzecz właściwej formacji teologicznej i kulturowej immamów. Ufa, że takie inicjatywy, w tym tworzenie katedr teologii islamskiej na uniwersytetach, mogą być organizowane z odpowiednimi adaptacjami, w krajach, gdzie teologia jest obecna w systemie uniwersyteckim, zgodnie z systemem prawnym i istniejącymi stosunkami między Kościołem a państwem. Kościół katolicki opowiada się za organizowaniem nauczania religii muzułmańskiej w szkołach państwowych, zgodnie z wymaganiami stawianymi przez poszczególne władze.

Delegaci episkopatów ds. kontaktów z islamem w Europie wyrazili sympatię dla dążeń do demokracji, wolności oraz poszanowania godności osoby ludzkiej, przejawianych przez wielu ludzi młodych w minionych miesiącach w różnych krajach arabskich. Mają nadzieję, że proces ten doprowadzi tam do uzyskania pełnej wolności religijnej, aby arabscy chrześcijanie mogli również cieszyć się taką wolnością w ramach całkowitej równości społecznej. Wypowiedzieli się przeciw używaniu terminu „islamofobia”, uważając, że mówiąc o wrogości wobec islamu obecnego w Europie należy używać takich terminów jak „lęk” i „wrogość”. Podkreślili, iż Kościół pragnie działać na rzecz przezwyciężenia reakcji tego typu. Jednocześnie zachęca muzułmanów do rozwijania pozytywnych i szczerych relacji w różnych kontekstach, aby odpierać takie interpretacje.

Uczestnicy spotkania w Turynie podkreślili wolę Kościoła katolickiego kontynuowania dialogu z islamem, zgodnie z nauką II Soboru Watykańskiego i Benedykta XVI. Przedstawiciele obydwu religii muszą, ich zdaniem, podjąć trzy wyzwania: tożsamości (wiedzieć i akceptować, kim jestem i kim jesteśmy); odmienności (nasze różnice nie mogą prowadzić do nienawiści, ale powinny być postrzegane jako źródło wzajemnego ubogacenia) oraz wyzwanie szczerości, pociągające za sobą ukazywanie swej wiary bez narzucania jej w kontekście pluralistycznym i w perspektywie dialogu.

Spotkanie w stolicy włoskiego Piemontu było drugim zgromadzeniem przedstawicieli episkopatów naszego kontynentu nt. stosunków Kościoła katolickiego z islamem. Pierwsza taka konferencja odbyła się w dniach 27-28 kwietnia 2009 r. w Bordeaux i arcybiskup tego francuskiego miasta kard. Jean-Pierre Ricard - jeden z dwóch wiceprzewodniczących CCEE - otworzył obrady w Turynie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Aaron
  04.06.2011 08:06
  Pytanie do Teologów mam( na bazie podania jak Islam otrzymał Koran, jak w koranie jest określony Jezus-że już tylko prorok a nie Syn Boży, oraz na podstawie świadectwa " Iszo z Kanak" o Mahomecie w piekle.)- pytanie brzmi: " Czy objawienie islamu jest prawdziwe skoro przeczy boskości Syna Bożego, i kto tak właściwie dał Mahometowi koran-czy nie czasami anioł ciemności podszywając się pod Archanioła Gabriela???
  Czy w związku z tym - możemy dialogować z
  religią daną przez (ja sądzę) że przez szatana.
  Jest jeszcze tekst o fałszywym proroku w Apokalipsie. W powiązaniu ze świadectwem Iszo z
  Kanak - sprawa dialogu jest raczej śliska i
  zachacza o coś co Jezus nazwał Nie można służyć dwóm Panom. nie można służyć Bogu i mamonie. musicie być tak, tak nie, nie...
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.