Pod hasłem "Religie i ideologie. Polskie perspektywy na przyszłość" - po raz drugi w Polsce - w dniach 3-7 lipca w Krakowie obradować będzie Międzynarodowa Rada Chrześcijan i Żydów (ICCJ). Pierwsze spotkanie tego gremium odbyło się w 1994 r. w Warszawie.
Jak poinformowała PAP w poniedziałek Polska Rada Chrześcijan i Żydów w konferencji wezmą udział uczestnicy spotkań dialogowych z całego świata, m.in. rabin Dawid Rosen z Izraela, dr Philip Cunningham z USA, ks. prof. Hans Herman Henrix z Niemiec, prof. Jonathan Webber z Anglii i ks. prof. John Pawlikowski z USA.
Przewodniczącym ICCJ jest dr Deborah Weissman z Izraela.
Obrady toczyć się będą w salach Collegium Novum UJ. Po raz pierwszy na jednej konferencji - i to tej rangi - wystąpią wszyscy trzej - dwaj poprzedni i obecny - przewodniczący Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem: abp Henryk Muszyński, abp Stanisław Gądecki, bp Mieczysław Cisło.
Abp Muszyński poprowadzi wspólną medytację, abp Gądecki wystąpi z referatem nt. "Dialog chrześcijańsko-żydowski w Polsce: wyjście z cienia II wojny światowej i komunistycznej dyktatury", zaś bp Cisło przedstawi dokonania Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem w panelu na temat "długiej i wyboistej drogi dialogu chrześcijańsko-żydowskiego w dzisiejszej Polsce".
Uczestnicy konferencji 5 lipca spędzą w Oświęcimiu i okolicach, odwiedzą KL Auschwitz-Birkenau, Harmęże z unikalną wystawą zmarłego niedawno Mariana Kołodzieja, wezmą udział we wspólnym Marszu Pamięci i zapoznają się z inicjatywami obywatelskimi miasta Oświęcim.
Szefem Komitetu Przygotowawczego konferencji w Polsce jest ks. dr Manfred Deselaers, który od lat wraz z ks. Janem Nowakiem kieruje Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu.
Współorganizatorem konferencji jest Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, którego dziekan prof. Bogdan Szlachta przypomina w liście powitalnym, że tylko w jedynym mieście na świecie - w Krakowie - można znaleźć skrzyżowanie ulic Bożego Ciała i rabina Meiselsa.
Członkami Komitetu Organizacyjnego Konferencji ze strony polskiej są też: ojciec Wiesław Dawidowski i współprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów prof. Stanisław Krajewski oraz prof. Zdzislaw Mach z UJ.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?