Widziałem na przykład w niektórych krajach Afryki, gdzie istnieją dwie ważne religie - islam i katolicyzm - jak na Boże Narodzenie muzułmanie idą pozdrowić chrześcijan i przynoszą im baranki i inne rzeczy, a na „Święto Ofiarowania” chrześcijanie idą do muzułmanów i przynoszą im rzeczy na święto: to jest prawdziwe braterstwo i to jest piękne. Walczmy o to – powiedział dziś Papież do wspólnoty Afgańczyków we Włoszech.
Ojciec Święty zaznaczył, że w ostatnich dziesięcioleciach Afganistan miał skomplikowaną i dramatyczną historię, charakteryzującą się szeregiem wojen i krwawych konfliktów, które bardzo utrudniały ludności prowadzenie pokojowej, wolnej i bezpiecznej egzystencji. W tym kraju jest ponad 40 milionów mieszkańców, ok. 99 proc. to muzułmanie.
Religia powinna łagodzić kontrasty
Ojciec Święty podkreślił, że religia, ze względu na swą naturę powinna łagodzić kontrasty i tworzyć przestrzeń dla wszystkich, aby ludzie mieli pełne prawa obywatelskie na równych zasadach i bez dyskryminacji. „Jednak wielokrotnie religia jest manipulowana i instrumentalizowana, a ostatecznie służy projektom, które nie są z nią zgodne. W takich przypadkach religia staje się czynnikiem konfrontacji i nienawiści, co może prowadzić do aktów przemocy” – zaznaczył.
Zachęta do pracy nad przezwyciężaniem nieporozumień między religiami
„Dlatego konieczne jest, aby we wszystkich dojrzewało przekonanie, że nie można w imię Boga podsycać pogardy dla innych, nienawiści i przemocy” - powiedział Papież i zachęcił do kontynuowania wysiłku promowania harmonii religijnej i pracy nad przezwyciężaniem nieporozumień między różnymi religiami w celu budowania ścieżki ufnego dialogu i pokoju. Zaznaczył, że nie jest to łatwe, ale jest to „jedyna możliwa ścieżka, którą należy podążać z wytrwałością i stałością, jeśli naprawdę chcesz czynić dobro dla społeczności i wspierać pokój”.
Ojciec Święty podzielił się także swoim osobistym doświadczeniem, kiedy był w 2015 roku Republice Środkowoafrykańskiej. Odwiedził także wspólnotę islamską i modlił się w meczecie.
Dokument z Abu Zabi bardzo aktualny
Papież cytował także dokument „Fratelli tutti”, który podpisał z Wielkim Imamem Al-Azharu w 2019 roku, a w nim wspólne stwierdzenie „religie nigdy nie mogą nakłaniać do wojny, postaw nienawistnych, wrogości i ekstremizmu, ani też nie mogą nakłaniać do przemocy ani do przelewania krwi”.
Papież dodał, że wraz z imamem prosili wszystkich w tym dokumencie o to, aby przestali posługiwać się religią „w celu wzbudzania nienawiści, przemocy, ekstremizmu oraz ślepego fanatyzmu, do zaprzestania używania imienia Boga dla usprawiedliwiania zabójstw, eksterminacji, terroryzmu oraz ucisku”.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…