Dialog międzyreligijny okazją do świadectwa

„Religie w dialogu poza stereotypami”. W artykule, który ukazał się pod takim tytułem na łamach L’Osservatore Romano w numerze noszącym dzisiejszą datę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego omawia znaczenie spotkania refleksji i modlitwy, które odbędzie się w Asyżu 27 października.

Z woli Benedykta XVI upamiętni ono pod hasłem „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju” w samą 25. rocznicę Dzień modlitwy o pokój na świecie, zwołany tam z udziałem wyznawców różnych religii przez bł. Jana Pawła II.

Przy tej wielkiej inicjatywie nie można też zapominać dwóch innych spotkań modlitwy o pokój, które ten sam Papież miał w mieście św. Franciszka w roku 1994 i 2002 – pisze kard. Jean-Louis Tauran. Podkreśla, że tegoroczne spotkanie odbędzie się pod znakiem refleksji, dialogu i modlitwy.

Zwraca uwagę, że prawdziwy dialog międzyreligijny nie ma charakteru dyplomatycznego. Daje miejsce na wzajemne świadectwo wierzących, by dać lepiej poznać wyznawane przez nich religie i wynikające z nich postawy etyczne. Pozwala to wyjść poza uprzedzenia i stereotypy co do osób i wspólnot – stwierdza szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu.

«« | « | 1 | » | »»
  • katolik
    06.07.2011 14:50
    O. Oravec napisał m. in.: "Jan Paweł II zorganizował 27 X 1986 "modlitewne" spotkanie wszystkich religii w słynnej franciszkańskiej bazylice w Asyżu. Zostali tam zaproszeni na wspólną "modlitwę" o pokój przedstawiciele 130 wyznań. (...) Idzie tu mianowicie o duchowe cudzołóstwo, gdy prawdziwą religię miesza się z pogańskimi religiami, które czczą bożki (bałwany). Św. Paweł (l Kor. 10, 20) mówi: "...co poganie ofiarują, czartom ofiarują, a nie Bogu". (...) Miliony katolików w starożytnym Rzymie wolało raczej śmierć, niż wspólne uczestnictwo w pogańskich obrzędach."
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.