„Religie w dialogu poza stereotypami”. W artykule, który ukazał się pod takim tytułem na łamach L’Osservatore Romano w numerze noszącym dzisiejszą datę przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego omawia znaczenie spotkania refleksji i modlitwy, które odbędzie się w Asyżu 27 października.
Z woli Benedykta XVI upamiętni ono pod hasłem „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju” w samą 25. rocznicę Dzień modlitwy o pokój na świecie, zwołany tam z udziałem wyznawców różnych religii przez bł. Jana Pawła II.
Przy tej wielkiej inicjatywie nie można też zapominać dwóch innych spotkań modlitwy o pokój, które ten sam Papież miał w mieście św. Franciszka w roku 1994 i 2002 – pisze kard. Jean-Louis Tauran. Podkreśla, że tegoroczne spotkanie odbędzie się pod znakiem refleksji, dialogu i modlitwy.
Zwraca uwagę, że prawdziwy dialog międzyreligijny nie ma charakteru dyplomatycznego. Daje miejsce na wzajemne świadectwo wierzących, by dać lepiej poznać wyznawane przez nich religie i wynikające z nich postawy etyczne. Pozwala to wyjść poza uprzedzenia i stereotypy co do osób i wspólnot – stwierdza szef watykańskiej dykasterii ds. dialogu.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…