Wielki Meczet w Tinmel, który legł w gruzach, po trzęsieniu ziemi 8 września 2023 r., zostanie przywrócony do świetności.
Zeszłoroczne trzęsienie, jakie nawiedziło Maroko, spowodowało zniszczenia z jakimi kraj będzie musiał sobie radzić przez kolejne lata.
W kataklizmie zginęło prawie 3 tys. osób, zawaleniu uległo prawie 60 tys. domów i co najmniej 585 szkół. Rząd Maroka szacuje, że odbudowa zniszczeń pochłonie koszta około 12,3 miliarda dolarów.
Zniszczeniu uległ między innymi XII wieczny meczet w Timmel, miejscowości uznawanej za jedną z najważniejszych dla kultury Maroka (zniszczenia na filmie poniżej).
Meczet od 1995 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Anfas pressWielki Meczet jest określany jednym z cudów architektury północnoafrykańskiej jak i stał się źródłem inspiracji dla innych świętych miejsc, m.in. w Marrakeszu oraz Sewilli.
Obecnie Ministerstwo Spraw Islamskich i Ministerstwo Kultury Maroka zatrudniły architektów, archeologów i inżynierów do nadzorowania projektu odbudowy.
W górskim rejonie Atlasu Wysokiego znajdują się różne historyczne meczety, fortece i schroniska. Jednak w przeciwieństwie do Tinmel wiele z nich od dawna pozostaje zaniedbane.
Zeszłoroczne trzęsienie ziemi ukazało dysproporcje nękające ten głównie rolniczy region.
Według danych rządowych z października 2023 r., na temat pięciu prowincji dotkniętych trzęsieniem ziemi, wskaźnik ubóstwa i analfabetyzmu w górach Atlasu jest wyższy niż średnia ogólnokrajowa.
Rząd Maroka zadeklarował program odbudowy i modernizacji terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi jak i poprawy tamtejszych usług publicznych.
W tej chwili najpilniejszą potrzebą pozostaje odbudowa domów, zniszczonych wskutek kataklizmu - zwraca uwagę Najia Ait Mohannad z lokalnej organizacja pozarządowej, na rzecz rozwoju obszarów położonych w regionie Atlasu.
Ufologia a religia. Ufologia a sekty... Warto przypomnieć, jak to jest z tą "wiarą" w obce istoty.
Egipska bogini będąca personifikacją jednej z gwiazd widniejących na nieboskłonie.