Maroko odbudowuje XII-wieczny meczet zniszczony w 2023 r.

Wielki Meczet w Tinmel, który legł w gruzach, po trzęsieniu ziemi 8 września 2023 r., zostanie przywrócony do świetności.

Zeszłoroczne trzęsienie, jakie nawiedziło Maroko, spowodowało zniszczenia z jakimi kraj będzie musiał sobie radzić przez kolejne lata.

W kataklizmie zginęło prawie 3 tys. osób, zawaleniu uległo prawie 60 tys. domów i co najmniej 585 szkół. Rząd Maroka szacuje, że odbudowa zniszczeń pochłonie koszta około 12,3 miliarda dolarów.

Zniszczeniu uległ między innymi XII wieczny meczet w Timmel, miejscowości uznawanej za jedną z najważniejszych dla kultury Maroka (zniszczenia na filmie poniżej).

Meczet od 1995 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Anfas press زلزال الحوز يتسبب في انهيار مسجد عمره 900 عام ويسقط وفيات أخرى

Wielki Meczet jest określany jednym z cudów architektury północnoafrykańskiej jak i stał się źródłem inspiracji dla innych świętych miejsc, m.in. w Marrakeszu oraz Sewilli.

Obecnie Ministerstwo Spraw Islamskich i Ministerstwo Kultury Maroka zatrudniły architektów, archeologów i inżynierów do nadzorowania projektu odbudowy.

W górskim rejonie Atlasu Wysokiego znajdują się różne historyczne meczety, fortece i schroniska. Jednak w  przeciwieństwie do Tinmel wiele z nich od dawna pozostaje zaniedbane.

Zeszłoroczne trzęsienie ziemi ukazało dysproporcje nękające ten głównie rolniczy region.

Według danych rządowych z października 2023 r., na temat pięciu prowincji dotkniętych trzęsieniem ziemi, wskaźnik ubóstwa i analfabetyzmu w górach Atlasu jest wyższy niż średnia ogólnokrajowa.

Rząd Maroka zadeklarował program odbudowy i modernizacji terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi jak i poprawy tamtejszych usług publicznych.

W tej chwili najpilniejszą potrzebą pozostaje odbudowa domów, zniszczonych wskutek kataklizmu - zwraca uwagę Najia Ait Mohannad z lokalnej organizacja pozarządowej, na rzecz rozwoju obszarów położonych w regionie Atlasu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg