Spalił Koran, sąd go uniewinnił

Francuski sąd apelacyjny uniewinnił we wtorek internautę, który spalił i oblał moczem egzemplarz Koranu, a następnie umieścił filmowy zapis tej sceny w sieci - podały media. Potwierdzono w ten sposób werdykt sądu pierwszej instancji.

Jak poinformowało radio France Info, sąd apelacyjny w alzackim Colmar oczyścił 31-letniego internautę z zarzutów "podżegania do dyskryminacji narodowościowej, rasowej i religijnej". Sędziowie oddalili wniosek prokuratury, która domagała się dla mężczyzny kary trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu.

Cała sprawa zaczęła się w październiku ubiegłego roku, gdy ów mieszkaniec aglomeracji strasburskiej zamieścił na blogu internetowym blisko godzinny materiał wideo, na którym wycina strony Koranu i składa z nich samolot. Następnie rzuca ten "odrzutowiec" w dwie szklanki, mające przypominać bliźniacze wieże World Trade Center. W dalszej części nagrania wideo jego autor podpala Koran, a na zakończenie gasi płomienie, oddając na nie mocz.

Twórcę filmu wideo zatrzymała policja, powiadomiona przez miejscową społeczność muzułmańską.

W uzasadnieniu wtorkowego werdyktu sąd apelacyjny orzekł, że choć film wideo ma charakter "świadomie skrajny i prowokacyjny", to brak dowodów na to, że intencją sprawcy było "wywoływanie uczucia wrogości czy odrzucenia w celu podżegania do dyskryminacji, nienawiści czy przemocy wobec muzułmanów".

Sam autor nagrania tłumaczył przed sądem, że stworzył wiele internetowych programów, "w których kpił sobie z wszystkiego"; dodał też, że nie sądził, iż "palenie książki we własnym domu jest czymś zakazanym".

Zadowolony z werdyktu adwokat internauty powiedział, że "w społeczeństwie laickim i republikańskim jest rzeczą niezrozumiałą", że jego klient został oskarżony o bluźnierstwo.

Wiosną tego roku po uniewinniającym wyroku w pierwszej instancji Międzynarodowa Liga przeciw Rasizmowi i Antysemityzmowi (Licra), która wystąpiła przeciw internaucie, nazwała jego uniewinnienie "godnym pożałowania". Prokuratura złożyła wtedy apelację od wyroku.

«« | « | 1 | » | »»
 • stu
  26.10.2011 07:14
  --
  nie sądził, iż "palenie książki we własnym domu jest czymś zakazanym".
  --

  Upublicznienie nagrania wyłącza przesłankę prywatności. Więc jesli publiczne spalenie Koranu byłoby karalne, to internauta powinien odpowiedzieć właśnie za to.

  PS. To ciekawe, że dobie "laickości i republikanizmu" nie da się zbluźnić. To bardzo ważne słowa, choć rzucone mimochodem.
 • Jordan
  26.10.2011 13:09
  Jak jest taki odważny to niech spróbuje to zrobić w islamskim kraju
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.