Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego istnieje od czasu reformy Kurii Rzymskiej, przeprowadzonej przez Jana Pawła II konstytucją Pastor Bonus z 28 czerwca 1988.
Deklaracja Soboru Watykańskiego II o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.
Jan Paweł II podjął wielkie dziedzictwo prekursorów dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego. Rozwinął i pogłębił doktrynę Soboru Watykańskiego II o innych religiach (w tym stwierdzenie z numeru 3. deklaracji Nostra aetate). W licznych dokumentach i przemówieniach pozytywnie wypowiadał się o i. oraz muzułmanach.
Chrześcijanie i muzułmanie w ufnym dialogu by razem odpowiadać na wyzwania naszego świata
"Wielkim znakiem nadziei jest dialog międzyreligijny" Audiencja generalna, 5 maja 1999 r.
„Zwyciężyć nienawiść miłością”. Taki tytuł nosi przesłanie Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego z 2006 roku do hinduistów na ich święto Diwali.
Wizyta w meczecie Omajjadów w Damaszku, 6 maja 2001
1. Przeżywając Wielki Jubileusz Zbawiciela, Kościół Katolicki w Polsce wraz z całym Kościołem Powszechnym raduje się ze zbawienia świata oraz zaprasza wszystkich do współudziału w tej radości.
"Jeden jest Bóg i Ojciec wszystkich, który [jest i działa] ponad wszystkimi, przez wszystkich i we wszystkich" (Ef 4, 6). W świetle tych słów z Listu św. Pawła Apostoła do chrześcijan efeskich, pragniemy zastanowić się dzisiaj nad tym, w jaki sposób dawać świadectwo o Bogu Ojcu w dialogu z wyznawcami wszystkich religii.