Ukazało się doroczne przesłanie Dykasterii ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowane do muzułmanów z okazji miesiąca ramadanu i kończącego go święta Id al-Fitr. W tym roku zbiegają się one z czasem Wielkiego Postu. „Ta bliskość w kalendarzu duchowym daje nam wyjątkową okazję, aby iść ramię w ramię na wspólnej drodze oczyszczenia, modlitwy i miłosierdzia” – czytamy w liście.
W tym roku przypada 60. rocznica ogłoszenia soborowej deklaracji „Nostra Aetate", która stała się punktem zwrotnym w dialogu chrześcijańsko-żydowskim. Z tej okazji miała miejsce konferencja naukowa pt. „Nostra Aetate i ponowne odkrycie żydowskiego Jezusa” zorganizowana w Rzymie w dn. 26-27 lutego przez Papieski Instytut Biblijny oraz Ośrodek Studiów Judaistycznych im. kard. Bei.
Choć katolicy w Kambodży stanowią mniej niż 0,5 proc. populacji kraju, mobilizują do modlitwy za Papieża coraz szersze kręgi społeczeństwa. „Mała wspólnota katolicka w Kambodży chce okazać Ojcu Świętemu jak największą bliskość i czułość” – mówi bp Olivier Schmitthaeusler, wikariusz apostolski Phnom Penh.
Papież przyjął dziś rektora wielkiego meczetu Paryża. Chems-eddine Hafiz zaproponował Franciszkowi zorganizowanie w stolicy Francji międzyreligijnego spotkania, które – pod papieskim patronatem – byłoby wyrazem „przyjaźni chrześcijan i muzułmanów Europy”.
Po raz pierwszy w historii Senegalu nuncjusz apostolski był obecny jako gość honorowy na ważnej uroczystości muzułmańskiej. Na zaproszenie społeczności muzułmańskiej abp Waldemar Stanisław Sommertag wziął udział 1 lutego w 33. dorocznej wizycie-pielgrzymce Ziarrze w Bambilor, niedaleko Dakaru. W przemówieniu podkreślił przekonanie papieża Franciszka, że w imię Boga zawsze musimy tworzyć jedność, a nie podziały.
Arcybiskup stolicy Indonezji jest jedną z kluczowych postaci w dialogu międzyreligijnym w tym islamskim kraju.
W trakcie wizyty w Meczecie „Istiqlal” Papież Franciszek i Wielki Imam, prof. Dr. KH Nasaruddin Umar podpisali „Wspólną Deklaracji Istiqlal 2024”, noszącą podtytuł „Wspieranie harmonii religijnej dla dobra ludzkości.
Temu, jak chrześcijanie i muzułmanie mogą służyć braterstwu w podzielonym świecie poświęcone jest III Śródziemnomorskie Spotkanie Teologiczne. Odbywa się on w Chorwacji i po raz pierwszy uczestniczą w nim młodzi naukowcy muzułmańscy. Organizatorzy podkreślają, że dialog między obu tymi religiami zarówno w rejonie śródziemnomorskim, jak i w całej Europie jest dziś absolutnie niezbędny.
Przywódcy religijni reprezentujący tradycje Dalekiego Wschodu dołączyli do sygnatariuszy rzymskiego apelu o etyczny rozwój sztucznej inteligencji Rome Call for AI Ethics.
Papież przyjął uczestników spotkania między Dykasterią ds. Dialogu Międzyreligijnego i Kongresem Przywódców Światowych i Tradycyjnych Religii.