Czym jest religijny fundamentalizm odwołujący się do przemocy?
Czym jest religijny fundamentalizm odwołujący się do przemocy?
Fałszowaniem religii, które ze swej strony powinny się zawsze wewnętrznie oczyszczać, skłaniając swych wyznawców do dialogu, pojednania i pokoju
شبكة برق | B.R.Q / CC 2.0

Cerkiew o fundamentalizmie w ruchach religijnych

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 14.09.2017 23:45

O fundamentalizmie m.in. w ruchach religijnych i parareligijnych dyskutują w Supraślu k. Białegostoku prawosławni hierarchowie z kraju i zagranicy. Rozpoczęta w czwartek po południu, pierwsza taka w Polsce naukowa konferencja, potrwa do niedzieli.

Spotkanie pod hasłem "Fundamentalizm w ruchach religijnych, parareligijnych oraz organizacjach ideologicznych. Przykłady z Cerkwi lokalnych" odbywa się w Akademii Supraskiej, działającej w prawosławnym monasterze Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Przyjechali na nią prawosławni hierarchowie m.in. z Polski, Bułgarii, Rosji, Serbii, Rumunii, Grecji i Cypru. W inauguracji obrad brali też udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Otwierając konferencję, zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa zwracał uwagę, że fundamentalizm może mieć pozytywne i negatywne znaczenie, ale w tym drugim przypadku - powinien niepokoić. "Ostatnio słowo to zaczyna wyglądać ponuro i brzmi groźnie" - mówił abp Sawa.

Uczestnicy konferencji dyskutują o definicji fundamentalizmu i zagrożeniach, jakie ten współcześnie niesie ze sobą. Szukają przyczyn takich postaw i starają się formułować wnioski, które można będzie wykorzystać w pracy duszpasterskiej.

"Pojawienie się nowych fundamentalistycznych ruchów działa destrukcyjnie na współczesny świat. Współczesny fundamentalizm jest zagrożeniem dla prawidłowego życia w wierze, stoi niejako po przeciwległej stronie obojętności religijnej" - podkreślał w swoim wystąpieniu abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej. Mówił, że taki fundamentalizm jest "kreowany na autentyczną wiarę". "Choć powołuje się na całkowite oddanie wierze i Bogu, w rzeczywistości jest jednak tak samo, a nawet bardziej niebezpieczny niż obojętność religijna" - dodał abp Jakub.

Hierarcha powiedział też, że "za taką fasadą zazwyczaj ukrywane są słabości ludzkie, namiętności i grzechy". "Taka postawa jest próbą wybielenia siebie i pokazania, że jest się lepszym od innych. Ostatecznie prowadzi to do wypaczenia i złudzenia duchowego" - dodał, podkreślając, że we współczesnym świecie jest to temat bardzo aktualny.

Przedstawiciel patriarchy ekumenicznego Konstantynopola, metropolita Krety Ireneusz zwracał uwagę, że takie spotkania jak to w Supraślu to doskonała okazja do podkreślania jedności prawosławia na świecie. W jego ocenie, zagadnienia dotyczące kultów religijnych czy organizacji o parareligijnym charakterze stanowią - być może - największe niebezpieczeństwo w dzisiejszych czasach, zwłaszcza dla każdego wierzącego człowieka.

Takie konferencje przedstawicieli Cerkwi lokalnych organizowane są od dziesięciu lat, co roku w innym kraju. W Supraślu obrady będą się odbywać w piątek i sobotę w kilku grupach tematycznych. W niedzielę zakończy je uroczysta liturgia w supraskim monasterze, odprawiona przez prawosławnych hierarchów z różnych krajów.

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
Autopromocja

Reklama