Przeprosiny ws. Koranu nie będą przyjęte

Rada Ulemów Afganistanu, czyli najwyższa władza religijna kraju, oświadczyła w piątek, że przeprosiny USA po spaleniu w bazie NATO ksiąg Koranu nigdy nie zostaną przyjęte, a sprawcy tego "diabelskiego czynu" muszą zostać publicznie osądzeni i ukarani.

Reklama

Po spotkaniu z prezydentem Hamidem Karzajem Rada wydała oświadczenie, w którym "w mocnych słowach potępiono tę zbrodnię i nieludzki, barbarzyński postępek amerykańskich żołnierzy, którzy zbezcześcili świętą księgę Koranu".

Ulemowie, czyli muzułmańscy uczeni w zakresie prawa i teologii, zażądali też "jak najszybszego publicznego osądzenia i ukarania" sprawców "tego diabelskiego czynu, którego nie można wybaczyć tylko na podstawie przeprosin".

Dziesięć dni temu żołnierze USA w bazie Bagram, ok. 60 km na północny wschód od Kabulu, spalili skonfiskowane więźniom egzemplarze Koranu, ponieważ obawiano się, że za ich pośrednictwem osadzeni przekazują sobie wiadomości.

Mimo przeprosin wystosowanych przez prezydenta USA Baracka Obamę, szefa Pentagonu Leona Panettę i dowództwo sił ISAF incydent wywołał gwałtowne protesty w całym Afganistanie. Zginęło w nich 30 osób, a ok. 200 zostało rannych.

W reakcji na spalenie egzemplarzy świętej dla muzułmanów księgi doszło do serii działań odwetowych. W sobotę dwóch amerykańskich doradców wojskowych ISAF zostało zastrzelonych w siedzibie afgańskiego MSW w Kabulu. W kolejnych dniach doszło też do ataków na bazy NATO i ONZ w prowincji Kunduz oraz na lotnisko w prowincji Nangarhar. Zginęło w nich co najmniej 14 osób, a ok. 80 zostało rannych.

Na skutek wrogich aktów ONZ wycofała swój personel z miasta Kunduz, a siły ISAF odwołały wszystkich swoich doradców z afgańskich ministerstw.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Autopromocja

    Reklama

    Reklama

    Reklama