Leżajsk - centrum pielgrzymkowe

Co roku do Leżajska przybywają tysiące Żydów w czarnych kapeluszach, w czarnych płaszczach i z długimi brodami. W tym roku też przyjechali.

Reklama

Elimelech Weisblum był jednym z pierwszych cadyków (cadyk to charyzmatyczny przywódca chasydów) w historii chasydyzmu. Żył w XVIII wieku. Ostatnią część swojego życia spędził w Leżajsku i tam też został pochowany. Jego ciało spoczywa w ohelu - kaplicy na żydowskim cmentarzu. Chasydzi - Żydzi należący do ruchu pobożnościowego o mistycznym charakterze - co roku pielgrzymują do grobu cadyka w rocznicę jego śmierci, która przypada 21 dnia miesiąca adar (według kalendarza żydowskiego).

Do grobu cadyka przyjeżdża do Leżajska około 10 tysięcy Żydów z całego świata. Zgodnie z żydowską tradycją osobno modlą się mężczyźni, osobno kobiety. 

Więcej o pielgrzymce Chasydów znajdziesz TUTAJ

Ortodoksyjni Żydzi na cmentarzu w Leżajsku   PAP/Darek Delmanowicz Ortodoksyjni Żydzi na cmentarzu w Leżajsku Jeden z Żydów, którzy 15 marca przybyli do grobu cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku   PAP/Darek Delmanowicz Jeden z Żydów, którzy 15 marca przybyli do grobu cadyka Elimelecha Weissbluma w Leżajsku W rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma chasydzi z różnych stron świata licznie przybywają do Leżajska aby prosić o zdrowie dla siebie i bliskich oraz pomyślność w interesach.   PAP/Darek Delmanowicz W rocznicę śmierci cadyka Elimelecha Weissbluma chasydzi z różnych stron świata licznie przybywają do Leżajska aby prosić o zdrowie dla siebie i bliskich oraz pomyślność w interesach.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • aazz
  17.03.2012 09:53
  Kiedy ludzie w końcu zrozumiecie że przyczyną tej światowej apostazji jest ekumenizm i wolność religijna... Skończcie pisać o tych żydach wreszcie. Żydo-masoneria kontroluje świat, media, ogłupia ludzi pornografią, "tolerancją" i wszelkimi zboczeniami które demoralizują i materializują człowieka.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama