Egipt: Chrześcijanie boją się islamizacji

Nowo wybrany prezydent Egiptu Mohammed Morsi przyjął 27 czerwca katolickich biskupów. 26 natomiast spotkał się ze zwierzchnikami głównego Kościoła chrześcijańskiego w tym kraju, a mianowicie prawosławnych Koptów.

Reklama

Morsi, który reprezentuje ugrupowania skrajnych islamistów z Bractwa Muzułmańskiego, nie był faworytem chrześcijan. Zapewnił jednak biskupów, że będzie szanował równość wszystkich egipskich obywateli, bez względu na ich przynależność religijną. Tym niemniej Kościół katolicki przyjmuje deklaracje prezydenta z wielką ostrożnością – mówi ks. Rafic Greiche, rzecznik episkopatu.

„Wspólnota chrześcijańska w Egipcie jest trochę zaniepokojona faktem, że nowy prezydent wywodzi się z grona egipskich islamistów. Chrześcijanie martwią się nie tylko o swoje życie, bo jako obywatele tego kraju chcą, by Egipt był krajem spokojnym, lecz boją się także postępującej islamizacji społeczeństwa. Społeczeństwo to słynęło z otwartości, niezależności, swobody działania, kreatywności, zwłaszcza w literaturze. Chcemy, by tak było dalej i dlatego obawiamy się islamizacji. Mamy nadzieję, że w tej nowej epoce, która właśnie się rozpoczyna, chrześcijanie zaznają sprawiedliwości, a nie dyskryminacji” – powiedział ks. Greiche.

«« | « | 1 | » | »»
 • Olka
  28.06.2012 11:42
  Hitler też był wybrany w demokratyczny sposób. Nie wierzę w dobrą wolę takich radykałów jak Mursi. A najbardziej ucierpią znowu nasi bracia - chrześcijanie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama