Wzrost liczby zabójstw rytualnych

Części ciała osób z albinizmem są używane przez czarowników do praktyk magicznych. Krwawe obrzędy nasilają się wraz z rozgrywkami politycznymi - zwraca uwagę Alicia Loudono, z biura ochrony praw człowieka przy ONZ. Organizacja wzywa do ochrony albinosów, najbardziej narażonej grupy społecznej

Reklama

Problem dotyczy m.in. Tanzanii, Burundi, Wybrzeża Kości Słoniowej. Organizacje pozarządowe podejmujące problem udokumentowały 328 ataków w 24 krajach.

W samej Tanzanii, w ciągu 11 dni sierpnia br. odnotowano 5 ataków na osoby z albinizmem. Od 2000 r. doszło tam do 151 ataków, w tym 74 morderstw.

Przedstawiciele ONZ zwracają uwagę na marginalizację, dyskryminację i prześladowania. Wskazują, że nakładają się na to uprzedzenia natury religijno-magicznej. Albinosi są opisywani jako "duchy, diabły, ludzie odpowiedzialni za nieszczęścia, śmierć i choroby".    

Alicia Loudono z ONZ wskazuje na rytualne ataki, jako "najgorszą formę dyskryminacji".

"Części ciała osób z albinizmem, są używane do obrzędów magicznych. Na czarnym rynku cena za kończynę może sięgać tysięcy dolarów".

Ludzie są okaleczani, odcina się im nogi lub ręce. Ofiary najczęściej umierają z wykrwawienia. Ci którzy przeżyli zazwyczaj nie otrzymują wsparcia ani pomocy prawnej.

Loudono zwraca uwagę, że wzrost zabójstw rytualnych jest w świadomości osób z albinizmem związany z planowanymi na październik 2015 wyborami prezydenckimi.

"Jest wspólna wiedza osób z albinizmem, że ataki wzrastają gdy zbliżają się wybory. Jednym z powodów jest, jak mówią, iż niektórzy politycy używają czarów dla uzyskania władzy. To część wierzeń... aby wygrać wybory, być bogatszym, etc." - mówi Alicia Loudono.

W lipcu br. tanzańska policja zatrzymała osiem osób, które miały związek z 85 workami na śmieci wypełnionymi częściami ludzkich ciał - w tym palców i kończyn, czaszki. Zostały one znalezione na wysypisku śmieci.

Loudono zwraca przy tym uwagę na los dzieci-wychowanków ośrodków specjalnej troski, gdzie również trafiają dzieci z albinizmem. Centra te, pierwotnie tworzone jako czasowe, stały się długoterminowymi domami zamieszkania, gdzie brak standardów higienicznych, a dzieci narażone są na kary fizyczne i przemoc seksualną.

Najgorsze jest, na co wskazuje Loudono, że dzieci te tracą kontakt z rodzinami.

Albinizm jest genetyczną anomalią pigmentacji, wywołaną przez brak enzymu tyrozynazy. Albinosi mają bardzo jasną skórę, białe włosy, rzęsy i brwi. Częstotliwość występowania u ludzi wynosi średnio od 1:5000 do 1:15 000, jednak w niektórych populacjach może być znacząco wyższa. W Tanzanii częstotliwość występowania wynosi ok. 1:1400.

«« | « | 1 | » | »»
 • issewen
  24.10.2014 19:54
  Biedne dzieci.

  Bestialstwo dorosłych - przed iloma zbrodniami uchronil swiat Jezus i Jego Nauka! Niestety jeszcze nie wszedzie Jezus jest znany, a pogaństwo pogrzebane. Niestety nie wszedzie gdzie Jezus jest znany, jest prawdziwie kochany i szczerze przyjmowany.

  Modlmy sie za Afryke, aby cala nalezala do Pana.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama