Ukraina: Deportowano agresywnych chasydów

Ukraińskie władze deportowały do Izraela dziesięciu chasydów, którzy w trakcie dorocznej pielgrzymki do grobu rabina Nachmana w Humaniu (środkowa Ukraina) pobili dwójkę mieszkańców tego miasta - podały w poniedziałek ukraińskie media.

Reklama

Pielgrzymi, którzy obchodzili na Ukrainie żydowski Nowy Rok, otrzymali pięcioletni zakaz wjazdu do tego kraju.

Do konfliktu doszło w piątek, kiedy mieszkanka Humania, która wynajmowała chasydom mieszkanie, zwróciła im uwagę, by zbytnio nie hałasowali. Pielgrzymi zareagowali na to oburzeniem i krzykiem. Na pomoc kobiecie przyszedł sąsiad, który próbował wezwać milicję.

"W odpowiedzi chasydzi zaczęli bić mężczyznę i (gdy ten rzucił się do ucieczki), zaczęli go ścigać. W obronie mężczyzny wystąpił przypadkowy przechodzień, za co otrzymał kilka ciosów nożem" - powiedział przedstawiciel delegatury ministerstwa spraw wewnętrznych w Humaniu, cytowany przez dziennik "Kommiersant-Ukraina".

W wyniku bójki obaj mężczyźni trafili do szpitala.

Rabin Nachman, zwany też Nachmanem Bracławskim, uważany jest za jednego z najsłynniejszych mistyków żydowskich. Każdego roku jego mogiłę w Humaniu odwiedza tysiące pielgrzymów. W bieżącym roku, w związku z 200. rocznicą śmierci Nachmana, do Humania przyjechało ok. 24 tysięcy pielgrzymów z 23 państw świata.

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • agie
  13.09.2010 20:34
  O ile znam opisane przez Martina Bubera idee chasydzkie, m.in. nauczanie rabina Nachmanna, to owi "pielgrzymi" okazali się kimś zupełnie nie stosującym się do tego, czego uczyli chasydzi tzn. miłości do bliźniego, cierpliwości i radości a nawet miłości do przyrody. To nie byli żadni chasydzi, jak z tego wynika.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama