W południowo-zachodniej Kenii miał miejsce rytuał eunoto

Eunoto, czyli tradycyjny rytuał inicjacyjny wśród Masajów, miał miejsce w wiosce Nailare w południowo-zachodniej Kenii.

Setki młodych mężczyzn w wieku od 18 do 26 lat przybyło do Nailare aby wziąć udział w tradycyjnej ceremonii dzięki której, z „moranów”, czyli tradycyjnych "młodych wojowników” staną się pełnoprawnymi "dorosłymi mężczyznami" w swojej społeczności.

Na co dzień wielu mieszka w miastach takich jak Kisii, Nairobi lub Machakos.

Rytuał przejścia gromadzi całe rodziny moranów, jak i okolicznych mieszkańców. W uroczystości uczestniczy w sumie kilka tysięcy osób.

Ceremonia eunoto trwa pięć dni. Obejmuje tradycyjne śpiewy, tańce w jednym szeregu na jednej nodze, a także adumu, czyli słynny skok Masajów.

Elementem jest również tradycyjny ubój bydła oraz picie krwi przez młodych mężczyzn, którym wcześniej matki golą głowy.

Tradycyjnie Masajowie mają trzy rytuały przejścia. Pierwszy to enkipaata, czyli przejście ze stanu chłopięcego do stanu moran. Następnie eunoto, czyli przejście do „młodego starszego”. Trzeci to olng'esherr, który oznacza początek statusu starszego.

Od 2018 roku tradycyjne masajskie rytuały przejścia są wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Oczywiście tradycje Masajów, pierwotnie pół-koczowniczych pasterzy, musiały dostosować się do wymagań współczesnego życia. Obecnie młodzieńcy (moranie) nie spędzają już dwóch lat w odizolowanej wiosce, zwanej „emanyatta”, jak miało to miejsce kiedyś, ale spotykają się tam podczas wakacji szkolnych, aby poznać historię i tradycje Masajów, a także zasady życia w społeczeństwie.

Wraz z pielęgnacją rodzimej kultury, starszyzna uczy ich jak być odpowiedzialnymi obywatelami i członkami społeczeństwa. Zanikowi uległy tradycje sprzeczne z prawem, jak polowanie na lwa, które miało udowodnić męstwo Masajów. Karalny jest równie rytuał klitoridoktomii, czyli obrzezania dziewcząt.

Wg tradycji młodzi Masajowie mogą ożenić się dopiero po eunoto, natomiast dziewczyna przed ślubem musiała zostać obrzezana.

Obecnie okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest zakazane w Kenii od 2011 roku i oficjalnie nie jest już praktykowane ani zalecane.

Masajowie są dziesiątą co do wielkości grupą plemienną w Kenii, z populacją mniejszą niż 1,2 miliona, według ostatniego spisu z 2019 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg