Belgia: Zakazać burek w miejscach publicznych

Po Francji, także Belgia przygotowuje całkowity zakaz noszenia przez kobiety muzułmańskich burek w miejscach publicznych. Podobne zakazy planuje też Holandia i Hiszpania.

Reklama

Izba niższa belgijskiego parlamentu niemal jednogłośnie przyjęła w czwartek wieczorem projekt ustawy, zakazującej burki w miejscach publicznych. Był tylko jeden głos przeciw, a dwóch deputowanych wstrzymało się od głosu.

Zwolennicy zakazu burki podkreślają, że jest ona symbolem ucisku kobiet i narusza ich godność.

Projekt ustawy trafi teraz do izby wyższej parlamentu; terminu głosowania jeszcze nie wyznaczono.

Już rok temu izba niższa uchwaliła zakaz burki, ale z powodu dymisji rządu projekt ustawy nie trafił do izby wyższej. Procedurę legislacyjną postanowiono powtórzyć.

Jako pierwszy kraj europejski zakaz burki w miejscach publicznych uchwaliła we wrześniu zeszłego roku Francja. Wszedł w życie w połowie kwietnia i policja ukarała już mandatami wiele kobiet, które go nie przestrzegały.

Belgijski projekt zakazuje pojawiania się w miejscach publicznych z twarzą zasłoniętą całkowicie lub częściowo. Za jego złamanie ma grozić grzywna wysokości od 15 do 25 euro, lub do siedmiu dni aresztu. Wyjątek uczyniono dla motocyklowych kasków, hełmów ochronnych, a także dla strojów karnawałowych.

 

«« | « | 1 | » | »»

Zobacz

 • rafal
  23.05.2011 19:39
  europa nie chciala zydow bedzie miala arabow i wtedy zobaczycie ktoto jest tak mi powiedzial jeden zyd 12lat temu w tel avivie wtedy nie wiedzialem o co mu chodzi dzis po 6 lat w angli w pelni to rozumiem im wczesniej ktos zrobi porzadek z ta obca wroga i nienawistna nam antykultura tym bedzie lepiej dla naszych wnokow i dzieci
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama