Ponad 170 tysięcy muzułmanów obchodziło w Moskwie wielkie święto islamu - Święto Ofiar. Dziesiątki tysięcy modliły się na ulicach stolicy Rosji.
Szacuje się, że liczba muzułmanów mieszkających lub pracujących w stolicy Rosji szacowana jest od 2 do 5 mln, lecz miasto ma bardzo mało meczetów - pisze agencja Associated Press.
Policja poinformowała, że ok. 80 tysięcy ludzi zgromadziło się w okolicy, gdzie znajduje się główny meczet. Według AP ta 100-letnia budowla została rozebrana we wrześniu, a nowa dopiero powstaje.
Wielu z tych, którzy mimo kilkustopniowego mrozu w niedzielę rano modlili się na powietrzu, to przybysze z poradzieckich krajów w Azji Środkowej, którzy do Rosji, w tym do Moskwy, przyjechali za pracą. "Oczywiście, że meczety są potrzebne. Proszę zobaczyć, jak wielu ludzi jest na ulicy, a jest zimno. Stali tu i czekali na rozpoczęcie modłów od godz. 6 rano" - powiedział AP Maruw, pracujący w sklepie Tadżyk. Modły z okazji Id al-Adha (zwanego w Rosji Kurban-Bajram) odprawiono w trzech innych meczetach i trzech parkach miejskich.
Najwyraźniej, jak pisze AP, organizacje muzułmańskie i władze państwowe podjęły w tym roku szczególne starania w związku z rosnącymi napięciami na tle etnicznym. "My, rosyjscy muzułmanie, jesteśmy dumni ze swej ojczyzny Rosji i staramy się, by Rosja była dumna z nas, z naszej kultury i wkładu w modernizację i rozwój kraju" - oświadczył przewodniczący Rady Muftich Rosji Rawil Gajnutdin.
Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin przekazali świąteczne przesłanie muzułmanom, w którym podkreślili znaczenie wpajania młodym wartości moralnych i promowania religijnej i etnicznej zgody. Święto Ofiar - Eid al Adha - jest obchodzone na pamiątkę ofiary Abrahama, gotowego złożyć Bogu w ofierze swego syna Izaaka.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…