Rabin o Piusie XII i dialogu katolicko-judaistycznym

W styczniu ubiegłego roku prezes Włoskiej Rady Rabinackiej Giuseppe Laras nie był w rzymskiej synagodze podczas wizyty Benedykta XVI na znak protestu, jak podkreślił, wobec uznania przez papieża „heroiczności cnót” Piusa XII.

„Zrobiłbym dziś to samo”, mówi Laras, który jest głównym rabinem Ankony, w wywiadzie dla dziennika „Il Resto del Carlino”.

„Także dlatego, że od tamtej pory niewiele się zmieniło” - dodaje rabin Laras. Jego zdaniem niepojęte jest uznanie „heroiczności cnót” papieża, który „nie mówił światu o niegodziwości nazizmu i antysemityzmu”.

W tym samym wywiadzie Laras dokonuje oceny stosunków pomiędzy judaizmem i Kościołem katolickim. Przypomina, że zapoczątkował dialog z ówczesnym arcybiskupem Mediolanu kard. Carlo Marią Martinim.

„Martini rozchorował się, a wybór Benedykt XVI osłabił dialog i spowolnił go, najważniejsze jednak, aby nie stanął w miejscu. W tej chwili istnieją przesłanki, aby był on kontynuowany i nie brak po temu okazji. Myślę tu na przykład o niedawnej wizycie delegacji kościelnej w naszej synagodze w Ankonie przy okazji Kongresu Eucharystycznego. Z wielką przyjemnością wspominam spotkanie z arcybiskupem Menichellim oraz kardynałami Bagnasco i Re. Musimy wszyscy przygotować się na wspólne dotarcie do mety współpracy i pełnego pojednania” – powiedział główny rabin Ankony.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.