Głodówka rabinów

Etiopscy rabini w Izraelu rozpoczęli w niedzielę strajk głodowy w proteście przeciwko rządowi, który nie chce ich uznać za oficjalnych kapłanów społeczności imigrantów żydowskich z Etiopii, czyli tzw. Falaszy.

Setki etiopskich rabinów zwanych kessimami przybyły w niedzielę pod siedzibę premiera Izraela w Jerozolimie, gdzie rozstawili namioty i ogłosili, że rozpoczynają głodówkę.

Zapowiedzieli, że będą strajkować dopóty, dopóki władze nie zaakceptują ich jako oficjalnych duchowych przywódców społeczności Falaszy i nie przyznają im związanych z tym praw, w tym włączenia do gmin żydowskich.

Dotychczas izraelskie ministerstwo ds. religijnych - wbrew decyzji samego rządu z maja 2010 roku - nie uznaje kessimów za rabinów, choć w istocie ich rola w życiu wiernych jest taka sama jak innych rabinów. Kessimi udzielają Falaszom ślubów, są obecni podczas ceremonii obrzezania chłopców i jak argumentują, kessimi robili to od tysięcy lat.

Wiele tysięcy etiopskich wyznawców judaizmu - Falaszy, wyemigrowało do Izraela, przede wszystkim podczas dwóch wielkich akcji: "Mojżesz" z 1984 roku i "Salomon" z 1991 roku. Obecnie jest ich około 150 tysięcy w państwie liczącym prawie 8 mln mieszkańców.

Etiopscy imigranci skarżą się, że Izrael dokonał wielkiego wysiłku, żeby ściągnąć ich do biblijnej Ziemi Obiecanej, ale zrobił stanowczo za mało, by zostali tu przyjęci jako pełnoprawni obywatele.

W społeczeństwie izraelskim Falasze odgrywają poślednie role i czują się dyskryminowani. Mężczyźni przybyli z Etiopii, o ile nie są bezrobotni, najczęściej pracują na budowach lub przy sprzątaniu ulic, a wiele Falaszek jest sprzedawczyniami w sklepach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.