Rozmowy pokojowe to nie koniec dżihadu

Polityczne skrzydło talibów jest gotowe przystąpić do rozmów o zakończeniu wojny w Afganistanie, ale nie oznacza to, że bojownicy zakończą walkę zbrojną - poinformowali w czwartek talibowie.

Jak oświadczył ich rzecznik Zabiullah Mudżahid, przez ostatnie 15 lat talibscy bojownicy walczyli o ustanowienie islamskich rządów w Afganistanie "zgodnie z wolą ludzi".

W rozesłanym e-mailem oświadczeniu Mudżahid napisał, że talibowie zaangażowali się "w polityczne wysiłki na rzecz wzajemnego porozumienia ze światem w celu rozwiązania obecnej sytuacji".

W ubiegłym tygodniu talibowie poinformowali o wstępnym porozumieniu w sprawie otwarcia biura łącznikowego w Katarze, które ma odegrać ważną rolę w negocjacjach pokojowych po 10 latach międzynarodowej interwencji wojskowej w Afganistanie.

"Nie oznacza to odejścia od dżihadu ani akceptacji ustanowienia marionetkowej administracji w Kabulu" - zastrzegł w czwartek talibski rzecznik.

Od obalenia ich rządów w Afganistanie pod koniec 2001 roku talibowie prowadzą zbrojne działania partyzanckie przeciwko władzom w Kabulu i międzynarodowym siłom dowodzonym przez NATO. Na koniec 2014 roku przewidziane jest całkowite wycofanie wojsk NATO z Afganistanu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja