Czas – tyran czy dar?

Niedziela dla chrześcijan, a szabat dla Żydów to niezbędne momenty zatrzymania się.

Na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” ks. Tomasz Jaklewicz zadaje sobie pytanie, czy żydowski szabat może być inspiracją dla chrześcijan zapominających o sakralnym charakterze niedzieli.

W tekście „Od szabatu do niedzieli” - opublikowanym w związku z przypadającym 17 stycznia XV Dniem Judaizmu w Kościele katolickim - przywołane zostają m.in. słowa bł. Jana Pawła II, który wielokrotnie podkreślał, że „droga do zrozumienia niedzieli prowadzi przez teologię szabatu”.

Ks. Jaklewicz zastanawia się także nad najważniejszymi elementami święcenia szabatu oraz nad kwestią żydowskiej tożsamości, która została ocalona właśnie za sprawą tego podniosłego, acz radosnego święta, będącego dla wyznawców judaizmu swoistym przedsmakiem raju.

Niedziela dla chrześcijan, a szabat dla Żydów to niezbędne momenty „zatrzymania się, w których odkrywamy czas jako dar, nie jako tyrana” – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „Gość Niedzielny”.  
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.