Paryski sąd apelacyjny skazał w czwartek za oszustwa finansowe przywódców francuskiego odłamu Kościoła scjentologicznego na kary więzienia w zawieszeniu i grzywnę dochodzącą do 600 tys. euro. Potwierdzono w ten sposób wyrok sądu pierwszej instancji.
Dwie główne instytucje Kościoła scjentologicznego w stolicy Francji: Celebrity Centre i biblioteka scjentologiczna zostały skazane na grzywny w wysokości wynoszące odpowiednio 400 tys. i 200 tys. euro. Odpowiadały one za zorganizowane oszustwo, w tym wyłudzanie od swoich wyznawców pieniędzy przez używanie pseudonaukowych praktyk leczniczych.
Najwyższą karę - 2 lat więzienia w zawieszeniu oraz grzywnę w wysokości 30 tysięcy euro - dostał główny przywódca scjentologów we Francji Alain Rosenberg. Na pozbawienie wolności w zawieszeniu i grzywny skazano także trzech pozostałych liderów sekty.
Po czwartkowym werdykcie przedstawiciele scjentologów zapowiedzieli, że odwołają się od niego do najwyższej francuskiej instancji - Sądu Kasacyjnego. Skazani utrzymują, że wyrok jest "całkowicie niesprawiedliwy" i że opiera się na - jak to ujęli - "pozorowanym procesie, pełnym nieprawidłowości i łamania fundamentalnych praw scjentologów".
W swoim orzeczeniu sąd nie zakazał Kościołowi scjentologicznemu działania we Francji. Jak jednak podkreślają media, po raz pierwszy francuski wymiar sprawiedliwości zaznaczył w pisemnym uzasadnieniu, że sama działalność tej instytucji - a nie tylko poszczególnych jej członków - oparta jest na "oszustwie". Może to, zdaniem prawników, otworzyć drogę do zdelegalizowania tej grupy religijnej.
W 2009 roku francuski sąd pierwszej instancji skazał scjentologów na identyczne kary.
Proces we Francji wytoczyło sekcie dwóch byłych wyznawców, którzy oskarżyli ją o wyłudzenie od nich w końcu lat 90. kilkudziesięciu tysięcy euro. Jedna z kobiet twierdziła, że za namową liderów organizacji wydała ponad 21 tys. euro na książki, serię oczyszczających witamin, sesje w saunie i zakup E-metra, czyli specjalnego urządzenia do mierzenia "postępu duchowego".
Do Kościoła scjentologicznego, który został założony w 1954 roku w USA przez pisarza science fiction Rona Hubbarda, należy dziś - według samej tej organizacji - 12 milionów ludzi w 150 krajach świata. W samej Francji liczbę jej członków szacuje się na 45 tysięcy.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...