Kilkuset demonstrantów pomaszerowało pod pałac prezydenta Hamida Karzaja w Kabulu w piątek, który jest kolejnym dniem protestów wywołanych spaleniem egzemplarzy Koranu w bazie wojskowej USA pod Kabulem. Sześć osób zginęło w trakcie manifestacji.
Jeden z uczestników protestu - jak powiedział świadek - został ranny, gdy policja próbowała rozproszyć tłum mężczyzn rzucających kamieniami i wykrzykujących: "Śmierć Amerykanom!" i "Niech żyje islam!". Ludzie ci wyszli z meczetów po piątkowych modłach.
W centrum Kabulu rozmieszczono elitarne oddziały do zwalczania demonstracji ulicznych, gdy pojawiły się sugestie, że zwykli policjanci mogą nie poradzić sobie z protestami, w których dotąd zginęło 11 osób, w tym dwaj amerykańscy żołnierze.
Około 700 demonstrantów zgromadziło się w Dżalalabadzie na wschodzie i w niespokojnej południowo-wschodniej prowincji Ghazni, gdzie ludzie skandowali: "Obronimy Koran" - pisze Reuters.
Chociaż ludzie mają prawo do demonstracji pokojowych, zdecydowanie namawiamy Afgańczyków, by unikali przekształcenia ich w akty przemocy - powiedział rzecznik afgańskiego MSW Sedik Sedikki. Większość przedstawicieli państw zachodnich przebywa w dobrze ufortyfikowanych siedzibach.
W nocy z poniedziałku na wtorek egzemplarze Koranu, skonfiskowane więźniom w bazie w Bagram, ok. 60 km na północny wschód od Kabulu, zostały spalone, ponieważ Amerykanie obawiali się, że za ich pośrednictwem osadzeni przekazują sobie wiadomości.
Za to, że "żołnierze z bazy Bagram w sposób nieodpowiedni pozbyli się dużej liczby materiałów religijnych, w tym egzemplarzy Koranu" przepraszał dowódca Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) w Afganistanie, amerykański generał John Allen, a także minister obrony USA Leon Panetta.
List z przeprosinami do prezydenta Hamida Karzaja przesłał też prezydent USA Barack Obama.
Sześć osób zginęło w trakcie piątkowych manifestacji przeciwko Amerykanom; Afgańczycy protestują od kilku dni przeciwko spaleniu egzemplarzy Koranu w bazie NATO pod Kabulem.
Dwóch uczestników dwóch odrębnych protestów zostało zastrzelonych w Kabulu, a cztery osoby, w tym jeden żołnierz, zginęli w Heracie na zachodzie kraju - poinformowała afgańska policja.
Według rzecznika władz prowincji Herat jeden żołnierz i jeden manifestant zginęli, gdy demonstranci próbowali dotrzeć do konsulatu amerykańskiego, dwie inne osoby, które zginęły w pobliżu konsulatu, to cywile.(PAP)
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?