– Świadomość przełomu, jakim było Nostra aetate, nie dorasta do jego znaczenia – mówi kard. Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Konferencji Episkopatu Polski. W łódzkiej kurii odbywa się spotkanie członków Komitetu, podczas którego omawiane są bieżące działania oraz planowane przyszłoroczne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim.
Jak zaznacza metropolita łódzki, spotkanie ma dwa główne cele. – Po pierwsze, zgodnie z coroczną praktyką, przygotowujemy najbliższy Dzień Judaizmu, który odbędzie się w styczniu. Po drugie, chcemy jeszcze w tym roku zorganizować duże wydarzenie poświęcone dokumentowi Soboru Watykańskiego II Nostra aetate – tłumaczy kard. Ryś. Podkreśla, że dwa z czterech rozdziałów tej soborowej deklaracji dotyczą bezpośrednio relacji Kościoła katolickiego z judaizmem.
– W tym roku przypada 60. rocznica uchwalenia Nostra aetate – dokumentu, który oznaczał radykalną, wręcz kopernikańską zmianę w relacjach Kościoła z judaizmem i Żydami. Chcemy ten zwrot przypomnieć i na nowo przeżyć. Już dziś zapraszam wszystkich do udziału w rocznicowym wydarzeniu, które odbędzie się 28 października w Łodzi – dodaje hierarcha.
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem, działający w ramach Rady ds. Dialogu Religijnego Konferencji Episkopatu Polski, tworzą duchowni i świeccy powołani przez Episkopat. Oprócz kard. Rysia, który pełni funkcję przewodniczącego, w skład Komitetu wchodzą: ks. Tomasz Adamczyk, Monika Adamczyk-Garbowska, o. Wiesław Dawidowski OSA, Jan Grosfeld, ks. Łukasz Kamykowski, ks. Grzegorz Michalczyk, Ryszard Montusiewicz, ks. Jerzy Stranz, Barbara Sułek-Kowalska, ks. Alfred Wierzbicki, ks. Hieronim Wróblewski i Sławomir Żurek.
Komitet ds. Dialogu z Judaizmem został powołany przez Konferencję Episkopatu Polski, by prowadzić dialog z przedstawicielami judaizmu, pogłębiać wzajemne zrozumienie i wspierać wspólne inicjatywy.
Dla wyznawców hinduizmu bogini losu, bogactwa i piękna, ale także rozkoszy, wegetacji czy szczęścia.
Ufologia a religia. Ufologia a sekty... Warto przypomnieć, jak to jest z tą "wiarą" w obce istoty.
Egipska bogini będąca personifikacją jednej z gwiazd widniejących na nieboskłonie.
Jubileusz obwieszczajcie wyzwolenie w kraju dla wszystkich jego mieszkańców.
Czyli inaczej Szczodre Gody. Słowiańskie święto obchodzone w pierwszy dzień zimy.