Religia wraca do Europy

Strasburg: biskupi południowo-wschodniej Europy o wolności religijnej

„Powrót religii w Europie”. Taki tytuł nosi komunikat z zakończonego dziś w Strasburgu 12. spotkania przedstawicieli episkopatów z dziewięciu krajów południowo-wschodniej Europy. Biskupi, przybyli z terenów sięgających od Mołdawii po Bośnię i Hercegowinę, Cypr, aż po Turcję, zapoznali się z działalnością Rady Europy, jak też innych instytucji europejskich mających siedzibę w tym francuskim mieście.

„Religia jako czynnik sprzyjający spójności społeczeństwa jest na nowo przedmiotem zainteresowania Rady Europy – czytamy w komunikacie. – Obok zasad praw człowieka, demokracji i państwa prawa temat wolności religijnej coraz bardziej zajmuje ludzi ze strasburskich instytucji. Chrystus wkracza na europejską scenę poprzez swych wyznawców, którzy wyraźnie okazują, że nie godzą się na spychanie ich wiary do sfery prywatnej” – piszą biskupi. Przypominają, że Rada Europy, powstała w 1949 r., to najstarsza organizacja polityczna naszego kontynentu. Odegrała ona ważną rolę w procesie jego jednoczenia, a dziś przeżywa okres wielkich reform i wraca do wartości, które stały u jej podstaw.

Kościół podziela niepokój Rady Europy wobec wzrastającego naruszania wolności religijnej w krajach europejskich, uderzającego szczególnie w chrześcijan. Podważa to prawo każdego do wyboru i swobodnego praktykowania własnej religii. Kościół ma nadzieję, że Rada będzie coraz bardziej bronić wolności religijnej – czytamy w komunikacie ze spotkania biskupów południowo-wschodniej Europy. Z uwagą odnotowują oni odnowione zainteresowanie Rady rolą religii. Coraz bardziej widoczne jest, że nie stanowi ona źródła problemów, ale przeciwnie, przyczynia się do spójności społeczeństwa. Uczestnicy spotkania popierają podjęty od kilku lat przez Radę dialog ze wspólnotami religijnymi. Wyrażają jednak zastrzeżenia i obawy co do jego skuteczności w przypadku prowadzenia go ze wspólnotami, których przekonania religijne bardzo się między sobą różnią.

Wzrostu publicznego znaczenia religii dowodzi też coraz częstsze odwoływanie się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w kwestiach dotyczących wymiaru religijnego. W komunikacie przypomniano, że należy także do nich sprawa osobowości prawnej instytucji Kościoła katolickiego w wielu krajach na południowym wschodzie Europy. Ponadto uczestnicy strasburskiego spotkania podejmują sprawę pojednania i sprawiedliwości. W rozmowie z przedstawicielami instytucji europejskich zachęcili ich też oni do wzmożenia wysiłków celem obrony ludzkiego życia i praw rodziny.
 

«« | « | 1 | » | »»
 • Maluczki
  08.03.2012 20:00
  Materializm to też jest religia!
  Wszędzie ludzie żyją według wyznawanej religii!
  Materializm to przeciwieństwo chrześcijaństwa, więc się zwalczają, a jeżeli chrześcijanie ustępują materialistom, a nawet dopuszczają ich do zajmowania wysokich stanowisk w Kościele, to są w odwrocie.
 • katolik
  09.03.2012 11:21
  Jest tylko jedna religia prawdziwa. Kto wie która?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.