Zamach przed szkołą żydowską

Do czterech wzrosła liczba zabitych w porannej strzelaninie przed szkołą żydowską w Tuluzie, na południu Francji - podała w poniedziałek prokuratura. Ofiary to 30-letni mężczyzna i troje dzieci w wieku dziesięciu, sześciu i trzech lat.

Wcześniej informowano o co najmniej trzech ofiarach śmiertelnych i dwóch ciężko rannych w wyniku strzelaniny. Szkoła żydowska w dzielnicy Jolimont została odgrodzona policyjnym kordonem.

Prokurator Tuluzy Michel Valet sprecyzował, że napastnik zastrzelił 30-letniego nauczyciela religii, jego dzieci w wieku sześciu i trzech lat oraz jeszcze jedno dziecko w wieku 10 lat. W ataku ciężko ranny został ponadto 17-latek. Valet relacjonował, że napastnik "strzelał do wszystkich, których miał przed sobą - dzieci i dorosłych".

Strzały oddano ok. godz. 8.10, tuż przed rozpoczęciem zajęć.

Świadkowie relacjonowali, że sprawca poruszał się na czarnym skuterze, co wskazuje na związki z przeprowadzonymi 11 i 15 marca atakami na żołnierzy w Tuluzie i pobliskim Montauban. Zginęło w nich trzech żołnierzy, a jeden został ciężko ranny. Ponadto, jak wstępnie podała AFP, napastnik posługiwał się dwiema sztukami broni, z których jedna była tego samego kalibru co broń użyta przy ostatnich napadach.

Francuskie MSW ocenia, że między atakami na wojskowych a poniedziałkowym atakiem występują podobieństwa. "Nie można nie zauważyć podobieństw między atakami, których ofiarą padli żołnierze w Tuluzie i Montauban, oraz tym strasznym atakiem na dzieci" - komentował szef MSW Claude Gueant. Przerwał on wizytę w północno-wschodniej Francji, aby udać się do Tuluzy.

Do Tuluzy po strzelaninie udał się także prezydent Nicolas Sarkozy - podał Richard Prasquier, przewodniczący głównej organizacji żydowskiej we Francji - Rady Przedstawicielskiej Instytucji Żydowskich (CRIF); będzie on towarzyszyć szefowi państwa w czasie wizyty.

Także Sarkozy mówił o "podobieństwach" ataków, ale zastrzegł, że jest "zbyt wcześnie", aby mówić o "wiarygodnym związku". Oświadczył, że "odrażającą tragedią (w Tuluzie) poruszona jest cała republika".

Wyjazd do Tuluzy zapowiedział także rywal Sarkozy'ego, socjalistyczny kandydat w wyborach prezydenckich Francois Hollande, który chce zamanifestować solidarność z rodzinami i społecznością żydowską we Francji.

Kandydatka skrajnej prawicy w kwietniowo-majowych wyborach prezydenckich Marine Le Pen potępiła "kryminalną strzelaninę przed prywatną szkołą żydowską" i zażądała od władz "uczynienia wszystkiego, by zapobiec nowej tragedii".

Jak poinformowano, wzmocnione zostały środki bezpieczeństwa wokół wszystkich żydowskich szkół i miejsc kultu w kraju.

Oburzenie porannym atakiem wyraził wielki rabin Francji Gilles Bernheim. "Jestem niezwykle wstrząśnięty i natychmiast udaję się do Tuluzy" - powiedział.

Rzecznik izraelskiego MSZ oświadczył, że Izrael jest oburzony atakiem, ale "ufa, że władze francuskie uczynią wszystko, by rzucić światło na ten dramat i pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które stoją za tymi zabójstwami" - oświadczył Jigal Palmor.

Konferencja Europejskich Rabinów w oświadczeniu nazwała poranny atak "aktem barbarzyńskim". W komunikacie podkreślono, że "atak był wymierzony w całą społeczność żydowską", która "nie pozwoli się zastraszyć". Dokument zapowiada budowę kolejnych, szkół, synagog i innych żydowskich instytucji.

W Izraelu radio i telewizja przerwały nadawanie programów, aby na bieżąco informować o strzelaninie.

Społeczność żydowska we Francji, największa w Europie Zachodniej, liczy od pół miliona do 700 tysięcy osób.

Przy okazji strzelaniny media przypominają o atakach na żołnierzy w tej części Francji, do których doszło w ciągu ostatniego tygodnia. Pracujący w Tuluzie dziennikarz Christopher Bockman powiedział BBC, że zaatakowani żołnierze należeli do mniejszości etnicznych. Według agencji AFP pochodzili oni z krajów Maghrebu. Jak zaznaczył Bockman, wydaje się, że napastnik umyślnie bierze na cel przedstawicieli mniejszości etnicznych.

«« | « | 1 | » | »»
  • aaa
    19.03.2012 12:46
    z Polaków robi się antysemitów ... we Francji jest duża selekcja na wysokie stanowiska państwowe, dostają się głównie absolwenci elitarnej szkoły, i raczej Francuzi mniejsza o nazwę szkoły ... u nas 70 % u władzy to same jakieś Waltze, Bieleckie, Balcerowicz musi odejść, Bartoszewskie i inne Szulce, Mazowieckie, ogólnie michnikowszczyzna ( i tak nazwiska po przeróbce ) żyjąca jak pączki w maśle kosztem "gojów", ewentualnie są to goje na krótkiej smyczy u odpowiednich czynników ... a we Francji już dzieci w szkole wołają do żydowskich kolegów va a israel i nikt z nich nie robi rasistów
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.