Islamiści chcieli porwać żydowskiego sędziego

Niektórzy radykalni islamiści zatrzymani w piątek we Francji planowali porwania. Uprowadzony miał być m.in. żydowski sędzia - poinformowały wczoraj źródła bliskie śledztwu, cytowane przez agencję AFP.

"Wydaje się, że niektórzy z nich planowali wiele porwań" - powiedział informator agencji. Inny dodał, że chodziło m.in. o uprowadzenie żydowskiego sędziego z Lyonu.

W piątek w całym kraju, głównie w Tuluzie, policja zatrzymała 19 osób. Skonfiskowano broń, w tym kałasznikowy, a także kamizelki kuloodporne. 15 osobom zatrzymanym przedłużono areszt policyjny.

W poniedziałek szef sympatyzującej z Al-Kaidą organizacji Fursan Al-Izza (Forsane Alizza) Mohamed Aszamlan został przewieziony do Paryża, gdzie ma stanąć przed sądem ds. walki z terroryzmem.

Fursan Al-Izza została niedawno zdelegalizowana. Jej członkowie dążą do wprowadzenia szariatu w krajach zachodnich.

Piątkowe zatrzymania były szeroko nagłośnione w mediach. Opozycja krytykowała "operację przedwyborczą" ponad tydzień po śmierci młodego dżihadysty Mohameda Meraha.

Przyznał się on do zabójstwa trzech żołnierzy w Tuluzie i Montauban 11 i 15 marca oraz do zastrzelenia 30-letniego nauczyciela i trojga dzieci przed szkołą żydowską w Tuluzie 19 marca. Został zabity 22 marca przez francuskie siły specjalne po 32-godzinnej akcji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg