Ceremonia rededykacji, czyli duchowej odnowy XIX-wiecznego cmentarza żydowskiego, odbyła się we wtorek w Myślenicach (woj. małopolskie). Uroczystość zgromadziła m.in. kilkanaście osób spośród żyjących za granicą potomków tamtejszej społeczności żydowskiej.
"Jak obliczyliśmy, jest to pierwsza od ponad 50 lat wizyta zorganizowanej grupy żydowskiej w tym miejscu" - mówiła Monika Krawczyk, dyrektor Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, organizacji która wspólnie z potomkami Żydów myślenickich odnowiła miejscowy cmentarz.
"Cieszymy się, że Myślenice dołączyły do kilkudziesięciu miejsc, związanych z historią Żydów w Polsce, które zostały upamiętnione w ostatnim czasie" - dodała. Według niej w całym kraju znajduje się około 1,2 tys. cmentarzy żydowskich.
Jak przypomniał Izrael Minzer, którego rodzina sfinansowała odnowienie myślenickiego cmentarza, został on założony w 1874 r. W szabat w 1942 roku hitlerowcy rozstrzelali i pogrzebali tam we wspólnej mogile około 30 Żydów myślenickich. W czasie wojny Niemcy zniszczyli nekropolię, a macewy zostały użyte do wybrukowania ulic.
Po wojnie cmentarz został wyremontowany, ustawiono tam także lapidarium zbudowane ze szczątków zniszczonych macew, upamiętniające hitlerowskie ofiary. Obecnie na terenie nekropolii znajduje się osiem ocalałych nagrobków i lapidarium.
W latach 2011-2012 przeprowadzono na jego terenie intensywne prace renowacyjne, w ramach których zbudowano ogrodzenie i odnowiono lapidarium.
Jak podkreślił burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, tamtejszy cmentarz żydowski jest miejscem spoczynku osób, które zmarły wiele lat temu. Przypomina wielką część historii tego miasta, opartej na współegzystencji w pokoju, tolerancji i dobrej współpracy społeczności polskiej i żydowskiej. "Budujemy nowe Myślenice, bazujące na dobrych wspomnieniach z tamtych czasów"- zaznaczył.
Przed wojną w podkrakowskich Myślenicach mieszkało około 500 Żydów, stanowiąc 20 proc. populacji tego miasta. W 1942 roku niemieccy okupanci część z nich rozstrzelali, a resztę wywieźli do obozów koncentracyjnych.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...