Nigeryjski biskup uwrażliwia na fakty

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Nigerii, arcybiskupa Ignatiusa Ayau Kaigama, ordynariusza Jos, ostatnie samobójcze ataki islamistów na kościoły, nie zostały popełnione z motywów religijnych.

"Mamy do czynienia z grupą kryminalistów, którzy myślą, że Kościół jest ich wrogiem, ponieważ w ich oczach ucieleśnia on kulturę Zachodu. Ale nie uważam, że jest to sposób myślenia większości muzułmanów w Nigerii. Ci, którzy atakują chrześcijańskie miejsca modlitwy są bandą kryminalistów, którzy zatracili swą orientację. Nikt nie wie, co chcą osiągnąć poprzez te akty agresji" przytacza wypowiedź arcybiskupa Catholic Information Service for Africa.

Abp Kaigama skomentował ataki na kościoły w miastach Jos i Biu, do których doszło 10 czerwca br. Do obu ataków przyznała się sekta Boko Haram. Według arcybiskupa fakt że "ta grupa kryminalistów powołuje się na islam nie znaczy, że wszyscy nigeryjscy muzułmanie podzielają ich akcje".

Hierarcha podkreślił też, iż nie zgadza się z tymi, którzy mówią o czystkach etnicznych czy religijnych. "Są też grupy chrześcijan, które mają tendencje do wyolbrzymiania sytuacji za pomocą mediów, aby przedstawić zniekształcony obraz tutejszych wydarzeń. Niektórzy chrześcijanie skarżą się, że nie mogą praktykować swej religii. Mogę zapewnić, że w Jos jest silna wspólnota katolicka, której nie przeszkadza się w spotkaniach religijnych i podejmowaniu religijnych praktyk".

Hierarcha uwrażliwia, iż "trzeba zachować ostrożność w przedstawianiu faktów, aby nie rozprzestrzeniać paniki i nieporozumień".

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.