Rytualny ubój - niekonstytucyjny

Zdaniem prokuratora generalnego wprowadzony rozporządzeniem przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi wyjątek w polskim prawie, który pozwala na uśmiercanie nieogłuszonych wcześniej zwierząt, narusza ustawę o ich ochronie, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Andrzej Seremet złożył w związku z tym do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisu pozwalającego na ubój według obyczajów religijnych. Chodzi o ubój rytualny, zgodny z obrządkiem muzułmańskim, dla pozyskania mięsa halal, lub ubój zgodny z judaizmem dla pozyskania mięsa koszernego.

Skarga do TK to efekt prośby, jaką do Seremeta skierowały pozarządowe organizacje zajmujące się ochroną zwierząt. Według Roberta Hernanda, zastępcy prokuratora generalnego, minister rolnictwa, wydając wspomniane rozporządzenie, przekroczył swoje uprawnienia prawotwórcze.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • ksad
  20.06.2012 13:10
  I to jest właśnie przykład paranoi. Tak, Żydzi nie ogłuszają wcześniej zwierząt, ale sposób w jaki zabijają oni w uboju rytualnym zwierzęta są najhumanitarniejsze (że się tak wyrażę) z możliwych. Kto wie, ten wie. A kto wiedzieć nie chce - w tym wypadku "miłośnicy zwierząt" - ten nie dowie się nigdy. Bo po rozum do głowy (wiedzę, po prostu) trzeba... pójść.
 • ALAMEN
  21.06.2012 19:21
  A może ja tak się zabawię w rytualny ubój Was ludzie? Jakbyście się czuli, jakbym wam podrzynał gardła bo tak chce jakiś tam bóg? Fajnie?
 • keksik
  21.06.2012 23:13
  Tak, warto udowadniać takie twierdzenia, jakie są wysuwane przez związki wyznaniowe, rzetelnymi badaniami naukowymi. Bo twierdzenie, że zwierzę nie czuje, gdy podcina mu się gardło, o ile ruch jest wystarczająco szybki a nóż wystarczająco długi jest na tyle... kontrowersyjne, żeby nie powiedzieć śmieszne, że wymaga twardych dowodów. Na razie dowody wskazują na to, że zwierzęta odczuwają ból, gdy podcina się im gardło. Badania na ten temat zostały przeprowadzone m.in. w Nowej Zelandii. Tak, niektórym trzeba udowadniać, że przecięcie tkanek boli...
  Warto poczytać, co na temat uboju bez ogłuszenia mają osoby, które się znają na fizjologii zwierząt, np. weterynarze. Wszystkie stowarzyszenia weterynaryjne jednogłośnie potępiają ubój bez ogłuszenia.
 • Gość
  22.06.2012 09:22
  Może należy skończyć z ciemnotą i zacofaniem. Co ma na celu rytualne zabijanie zwierząt? Dziekie plemiona zabijały rytualnie ludzi, czy to oznacza, że należy to tolerować, bo tak zakłada dzika tradycja? Tradycję należy kultywować ale tylko wówczas, gdy jest ona zgodna ze zdrowym rozsądkiem a obrzędy i rytuały nie krzywdzą innych żywych i czujących istot.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.