Rabini krytykują naukę o Biblii

Zdaniem żydowskich ortodoksów w Izraelu Pismo Święte przedstawiane jest jedynie jako zabytek kulturowy.

Liczni izraelscy rabini napisali list do ministerstwa edukacji, protestując przeciwko formie, w jakiej w  szkołach uczy się na temat Biblii. Ich zdaniem w programie nauczania przedstawia się ją głównie od strony kulturowej. Grupie przewodzi naczelny rabin Hebronu i Kiryat Arby, Dov Lior.

Zdaniem sygnatariuszy przy przekazywaniu dzieciom i młodzieży wiadomości o Piśmie Świętym musi być jasne, że nie opisuje ona jedynie wydarzenia historyczne. - Zawiera także nauki, które należy stosować w swoim życiu – piszą rabini. Ich zdaniem obecny program nauczania nie spełnia tych wymagań, w dodatku ukazuje uczniom także nieżydowskie (np. chrześcijańskie czy muzułmańskie) podejście do Biblii. – To zdrada i błędne ukazanie tradycji żydowskiej – grzmią autorzy listu.

Ministerstwo edukacji już odpowiedziało na list. Nie zgadza się z tym podejściem. Podkreśla, że przy tworzeniu programu nauczania brali udział także liczni rabini.

Żydowski system szkolny obejmuje nie tylko świeckie szkoły państwowe, ale także publiczne szkoły religijne i szkoły prywatne, prowadzone często przez ortodoksów. Obowiązek szkolny dotyczy dzieci i młodzieży do 16 roku życia.

«« | « | 1 | » | »»
 • poprawka
  19.07.2012 11:03
  Panie Sękowski, popelnił Pan błąd w zdaniu, zamiast - "Ich zdaniem w programie nauczania przedstawia się ją głównie od strony kulturalnej." powinno być - "Ich zdaniem w programie nauczania przedstawia się ją głównie od strony kulturowej."
  Znaczenia słów kulturalny i kulturowy są odmienne.
 • Rohirrim
  19.07.2012 11:04
  "w dodatku ukazuje uczniom także nieżydowskie (np. chrześcijańskie czy muzułmańskie) podejście do Biblii. – To zdrada i błędne ukazanie tradycji żydowskiej – grzmią autorzy listu." Czyżby nasi "starsi bracia w wierze" przestali uważać nas, chrzescijan za swoich "młodszych braci w wierze" ?
  I co teraz będzie mottem Dni Judaizmu w Kosciele ? Jeżeli Pięcioksiąg, do którego odnoszą się chrzescijanie jest już kamieniem obrazy, to czym jest Nowy Testament ?
  A Jezus ? Był Mesjaszem, Odkupicielem ?
  Czy był zdrajcą ? Pytania, jak widać nie straciły nic ze swej aktualnosci i nie da się od nich uciec w imię prawdy o swojej wierze.
  Przywrócona zostanie modlitwa "o nawrócenie wiarołomnych żydów" czy też głębiej schowamy Jezusa ?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.