Bundestag: Dopuścić obrzezanie!

Niemiecki Bundestag przyjął w czwartek uchwałę, wzywającą rząd, by przygotował do jesieni projekt przepisów, gwarantujących możliwość przeprowadzania w Niemczech religijnego obrzędu obrzezania chłopców.

Rezolucja, podjęta z inicjatywy chadeków, liberałów i socjaldemokratów, to reakcja Bundestagu na niedawny wyrok sądu w Kolonii, który uznał obrzezanie chłopców za karalne uszkodzenie ciała. Wyrok oburzył żydów i muzułmanów, którzy uznali go za ograniczenie swobód religijnych. Rabini ostrzegli nawet, że zagrożona jest przyszłość życia żydowskiego w Niemczech. Wyrok został też skrytykowany przez Kościół katolicki w Niemczech.

Również kanclerz Angela Merkel przestrzegła, że Niemcy "ośmieszą się jako naród", jeśli będą jedynym krajem, w którym żydzi nie mogliby przeprowadzać obrzędu obrzezania. Dlatego frakcje parlamentarne postanowiły zająć się także tym problemem na zwołanym w nadzwyczajnym trybie czwartkowym posiedzeniu Bundestagu, które dotyczyło pomocy finansowej dla walczącej z kryzysem bankowym Hiszpanii.

W uchwale wezwano rząd, by do jesieni przedłożył projekt ustawy, "który mając na uwadze konstytucyjnie chronione dobro dziecka, prawo do nietykalności cielesnej, wolność religijną i prawo rodziców do wychowania dzieci, zapewni, że fachowe z medycznego punktu widzenia obrzezanie chłopców, bez sprawiania im niepotrzebnego bólu, będzie zasadniczo dozwolone".

Podczas debaty Bundestagu posłowie podkreślali, że poza obrzezaniem chłopców, które jest akceptowane na świecie, zakazane muszą pozostać inne trwale szkodliwe i nieetyczne ingerencje w integralność cielesną dzieci, takie jak obrzezanie dziewczynek.

Uchwały nie poparli posłowie z partii Lewica, która nie została włączona w prace nad dokumentem, jak również część Zielonych. W trakcie przygotowań treści uchwały padły propozycje, by dopuścić obrzezanie chłopców dopiero od 14. roku życia, gdy będą mogli samodzielnie wyrazić zgodę na poddanie się obrzędowi.

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle powiedział w czwartek, że rezolucja Bundestagu dowodzi, "iż żyjemy w otwartym i tolerancyjnym świecie". "Nikt na świecie nie zrozumiałby, gdyby w Niemczech żydowscy obywatele nie mogliby obrzezać swoich chłopców. Ochrona tolerancji religijnej oznacza również ochronę religijnych zwyczajów i tradycji" - podkreślił.

Jednak opublikowany w czwartek sondaż ośrodka You Gov pokazał, że wielu mieszkańców Niemiec ma odmienne zdanie. 45 proc. uważa, iż należy zakazać obrzezania chłopców. 42 proc. ankietowanych wypowiedziało się przeciw zakazowi, a 13 proc. nie miało zdania w tej sprawie. Zdaniem 55 proc. ewentualny zakaz obrzezania nie zaszkodziłby wizerunkowi Niemiec na świecie, przeciwnego zdania było 33 proc. pytanych.

W wydanym niedawno orzeczeniu sędziowie w Kolonii zakazali poddawania dzieci obrzezaniu, argumentując, że taki zabieg powoduje trwałe i nieodwracalne okaleczenie dziecka. "Zabieg narusza interesy dziecka, nie pozwalając mu później na podjęcie swobodnej decyzji o swej przynależności religijnej" - uzasadnił sąd. Uznał, że o poddaniu się obrzezaniu powinni decydować sami zainteresowani po uzyskaniu pełnoletniości.

Wyrok dotyczył sprawy czteroletniego muzułmańskiego chłopca, który po obrzezaniu zaczął krwawić i został zawieziony przez matkę do szpitala. O przypadku dowiedziała się prokuratura, która uznała zabieg za nielegalny i sporządziła akt oskarżenia. Lekarz został uniewinniony, ponieważ - jak stwierdzili sędziowie - działał w przekonaniu, że postępuje słusznie.

Orzeczenie nie jest wiążące dla innych sądów.

«« | « | 1 | » | »»
 • szad
  19.07.2012 21:00
  Dyletanctwo!
  "Szwecja tolerancyjny kraj" tam mozna przeprowadzic obrzezanie tylko do 2 miesiecy
  od urodzenia dziecka.Islamisci tez naleza do plemion semickich ;ale to juz nie jest antysemityzm.
 • TZ
  20.07.2012 01:30
  Brawo dla sądu niemieckiego. Nie wszystko co stare jest dobre.
 • fidelis
  20.07.2012 14:07
  Nie rozumiem tych co nie są żydami a wypowiadają się negatywnie na temat obrzezania, to jest niepoważne, bo i tak ciebie to nie dotyczy, zajmuj się swoimi sprawami. My ludzie mamy zawsze dużo do powiedzenia na tematy które nas nie dotyczą np. na temat obrzezania, na temat celibatu itd. a to co nas naprawdę powinno interesować jakoś przemilczamy.
 • Jerzyk
  23.07.2012 18:12
  Przykro stwierdzić, że tylu "znawców" się wypowiada, a nie mają pojęcia o co chodzi.
  Obrzezanie było i jest podyktowane względami zdrowotnymi. W tamtym klimacie, przy braku wody i co za tym idzie higieny, powodowało ogromną śmiertelność gromadzeniem się w tym miejscu zakaźnych drobnoustrojów. Obrzezanie było i jest zbawienne dla ludzi tam mieszkających. Aby było powszechnie stosowane zostało wprowadzone w nakazy religijne.
  Państwo ma służyć i pomagać ludziom w funkcjonowaniu.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.