Abp Onaiyekan laureatem Pax Christi

Za swą znaczącą rolę w budowaniu mostów przyjaźni i dialogu między chrześcijanami i muzułmanami w Nigerii arcybiskup Abudży, John Olorunfemi Onaiyekan otrzyma doroczną nagrodę Pax Christi. Jej wręczenie nastąpi 31 października w Brukseli. Nagroda jest przyznawana osobom, które występują przeciwko przemocy i niesprawiedliwości.

68-letni abp Onaiyekan jest arcybiskupem stolicy Nigerii od 1994 r. Współprzewodniczy Afrykańskiej Radzie Przywódców Religijnych. Podczas II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów kierował komisją redagującą orędzie końcowe zgromadzenia.

W sierpniu br. po jednym z zamachów na kościół chrześcijański w Nigerii abp Onaiyekan wystosował apel o pomoc modlitewną dla budowania Nigerii jako kraju, w którym chrześcijanie i muzułmanie mogliby żyć razem.

Pax Christi powstał w 1945 r. jako katolicki ruch wspierania pokoju na całym świecie. Swoją doroczną nagrodę przyznaje od 1988 r. W 1995 r. laureatką nagrody została Janina Ochojska – założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, za organizowanie konwojów z pomocą humanitarną do Czeczenii i na Bałkany.

«« | « | 1 | » | »»