Za swą znaczącą rolę w budowaniu mostów przyjaźni i dialogu między chrześcijanami i muzułmanami w Nigerii arcybiskup Abudży, John Olorunfemi Onaiyekan otrzyma doroczną nagrodę Pax Christi. Jej wręczenie nastąpi 31 października w Brukseli. Nagroda jest przyznawana osobom, które występują przeciwko przemocy i niesprawiedliwości.
68-letni abp Onaiyekan jest arcybiskupem stolicy Nigerii od 1994 r. Współprzewodniczy Afrykańskiej Radzie Przywódców Religijnych. Podczas II Zgromadzenia Specjalnego dla Afryki Synodu Biskupów kierował komisją redagującą orędzie końcowe zgromadzenia.
W sierpniu br. po jednym z zamachów na kościół chrześcijański w Nigerii abp Onaiyekan wystosował apel o pomoc modlitewną dla budowania Nigerii jako kraju, w którym chrześcijanie i muzułmanie mogliby żyć razem.
Pax Christi powstał w 1945 r. jako katolicki ruch wspierania pokoju na całym świecie. Swoją doroczną nagrodę przyznaje od 1988 r. W 1995 r. laureatką nagrody została Janina Ochojska – założycielka i szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, za organizowanie konwojów z pomocą humanitarną do Czeczenii i na Bałkany.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…