600-lecie Wudang

Kompleks taoistycznych świątyń na słynnej górze Wudang, będącej drugim centrum rozwoju chińskich sztuk walki, rywalizującym ze szkołą z Shaolin, świętuje od września do października 600-lecie powstania - podała chińska agencja Xinhua.

Powołując się na wicegubernatora prowincji Hubei (Hupej), gdzie leży pasmo Wudang Shan, Xinhua zapowiedziała rocznicowe wydarzenia, które mają się przyczynić do rozwoju turystyki w regionie oraz promowania tradycyjnej chińskiej kultury i promocji większego otwarcia na świat.

Pasmo Wudang Shan to nieprzystępny obszar w prowincji Hubei z ponad 70 szczytami górskimi, związany z taoistycznymi mnichami co najmniej od czasów dynastii Tang, kiedy w 649 roku rozpoczęto tam budowę pierwszego taoistycznego klasztoru.

Z 46 większych świątyń oraz 72 sanktuariów, 9 pałaców, 9 klasztorów męskich i 36 żeńskich przetrwały 53 budowle i 9 pozostałości architektonicznych, które w 1994 roku wpisano na listę dziedzictwa kultury UNESCO.

Według tej organizacji wpisu dokonano ze względu na "ich wyjątkową wartość artystyczną i rozwiązania techniczne, reprezentujące najwyższy poziom, jaki chińska sztuka i architektura osiągnęły na przestrzeni tysiąca lat" - od czasów Tangów poprzez dynastie Juan, Ming i mandżurską Qing. Obiekty te, ściśle związane z rozwojem taoizmu w Chinach i bogato uposażane przez kolejnych cesarzy, stanowią wyjątkowo wielki i dobrze zachowany kompleks i dostarczają źródeł materialnych do badań nad polityką Mingów i historią religii w Chinach.

Większość rozsianych na górze Wudang klasztorów i świątyń wzniesiono w czasie dynastii Ming.

Malownicze budowle na stromych stokach, szczytach i w górskich dolinach przyciągnęły w rejon Wudang w zeszłym roku ponad 3,5 mln turystów krajowych i zagranicznych.

Główne uroczystości przewidziano na 27 września. Tego dnia ma się zakończyć renowacja pałacu Yuxu, największego w całym kompleksie.

W Shiyan (miasto na prawach prefektury, obejmujące teren Wudang Shan) przez cały miesiąc z okazji 600-lecia zabytkowego kompleksu będą się odbywały wystawy malarstwa i konferencje poświęcone chińskiej sztuce walki tai chi.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg