Powstało Muzeum Dialogu Kultur

Muzeum Dialogu Kultur to nowy punkt na mapie kulturalnej Kielc. Placówka - jako oddział Muzeum Narodowego w Kielcach - będzie głównie edukować, mniejszy nacisk kładąc na pokazywanie obiektów sztuki.

"To muzeum będzie przekazywać wiedzę, która jest potrzebna aby zrozumieć dlaczego tak ważne jest wspólne dziedzictwo kulturowe pokazywane w innych muzeach. W nowej placówce wyodrębniliśmy trzy symboliczne sale. Salę czarną, w której będzie mowa o wielokulturowości w zakresie historycznym, etnicznym i religijnym. Sala biała przedstawia porozumienie tych kultur. W sali edukacyjnej będziemy uczyć o roli wielokulturowości w życiu człowieka" - powiedział we wtorek dyrektor Muzeum Narodowego w Kielcach, dr Robert Kotowski.

W centralnym punkcie skąpanej w półmroku sali czarnej stanie instalacja multimedialna złożona z trzech ekranów. Widz sam wybierze to, co będzie chciał zobaczyć. Aby do niej dojść trzeba będzie odnaleźć ścieżkę w swoistym labiryncie, podobnie jak ścieżkę do sali białej, której otwartą przestrzeń wypełnią eksponaty prezentowane w sposób tradycyjny... Otwarcie muzeum poprzedzi w czwartek i piątek dwudniowa konferencja "Cztery narody, cztery spojrzenia. Perspektywy dialogu międzykulturowego", w której wezmą udział przedstawiciele świata nauki i kultury z Komarom-Esztergom na Węgrzech, Winnicy na Ukrainie i Regionu Centralnej Finlandii oraz z Niemiec i Polski. Gościem specjalnym będzie ks. Adam Boniecki, który swoim wystąpieniem rozpocznie spotkanie.

Do odwiedzenia placówki ma zachęcić sobotnia gra terenowa śladami wielu kultur w Kielcach. Goście muzealni będą mieli za zadanie wyjść na ulice miasta i poszukać śladów wielokulturowości stolicy świętokrzyskiego. Na niedzielę zaplanowane są pokazy filmów animowanych dla najmłodszych oraz projekcja filmów dokumentalnych "Pod wspólnym niebem", prezentujących wielokulturową Rzeczpospolitą.

Muzeum Dialogu Kultur to oddział Muzeum Narodowego w Kielcach. Powstało w pomieszczeniach zabytkowej Kamienicy pod Trzema Herbami, wybudowanej pod koniec XVIII wieku. Wcześniej mieściły się w niej biblioteka muzeum oraz były eksponowane czasowe wystawy z zakresu archeologii, przyrody i sztuki ludowej.

Pomieszczenia zostały wyremontowane i wyposażone w ramach wartego 4,3 mln złotych projekt współfinansowany ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg