Pierwsza książka Joanne K. Rowling dla dorosłych "Casual Vacancy" została uznana za obraźliwą przez społeczność Sikhów w Indiach - donosi na swojej stronie internetowej "Daily Telegraph". Tematem książki są napięcia społeczne w małej wsi w zachodniej Anglii.
Sikhom nie podoba się przezwisko jednej z postaci, sikhijskiej dziewczynki nazwanej Sukhvinder (Wielki Hermafrodyta) z racji owłosienia na twarzy i dużych piersi. "Naukowcy głowią się z powodu wewnętrznej sprzeczności owłosionej mężczyzno-kobiety" - mówi o niej jedna z literackich postaci imieniem Fats.
Komitet Sikhów zarządzający miejscami kultu religijnego poinformował, że otrzymał kilka skarg na "prowokacyjny język" książki.
Przewodniczący komitetu Avtar Singh Makkar uznał, że zwroty użyte w książce "uwłaczają dobremu imieniu społeczności Sikhów", a autorka nie musiała posługiwać się prowokacyjnym językiem stawiającym pod znakiem zapytania płeć sikhijskiej dziewczynki. Makkar dodał, że jeśli komitet uzna książkę za obraźliwą dla godności Sikhów, to zwróci się z pisemną prośbą do premiera Indii Manmohana Singha, by poruszył tę sprawę w kontaktach z rządem brytyjskim. Może być też wydany zakaz sprzedaży książki w Indiach.
Rowling powiedziała wcześniej, że postać Sukhvinder została umieszczona w książce dla zilustrowania przejawów rasizmu. Twierdzi, że osobiście podziwia sikhizm.
Religia Sikhów łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu. Sikhowie żyją głównie w indyjskim Pendżabie, ale mają także liczną diasporę. Ich najważniejszym miejscem kultu jest Złota Świątynia w Amritsarze, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib. Nie wolno im strzyc włosów ani usuwać ich z żadnej części ciała.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…