Książka Rowling obraźliwa dla Sikhów

Pierwsza książka Joanne K. Rowling dla dorosłych "Casual Vacancy" została uznana za obraźliwą przez społeczność Sikhów w Indiach - donosi na swojej stronie internetowej "Daily Telegraph". Tematem książki są napięcia społeczne w małej wsi w zachodniej Anglii.

Sikhom nie podoba się przezwisko jednej z postaci, sikhijskiej dziewczynki nazwanej Sukhvinder (Wielki Hermafrodyta) z racji owłosienia na twarzy i dużych piersi. "Naukowcy głowią się z powodu wewnętrznej sprzeczności owłosionej mężczyzno-kobiety" - mówi o niej jedna z literackich postaci imieniem Fats.

Komitet Sikhów zarządzający miejscami kultu religijnego poinformował, że otrzymał kilka skarg na "prowokacyjny język" książki.

Przewodniczący komitetu Avtar Singh Makkar uznał, że zwroty użyte w książce "uwłaczają dobremu imieniu społeczności Sikhów", a autorka nie musiała posługiwać się prowokacyjnym językiem stawiającym pod znakiem zapytania płeć sikhijskiej dziewczynki. Makkar dodał, że jeśli komitet uzna książkę za obraźliwą dla godności Sikhów, to zwróci się z pisemną prośbą do premiera Indii Manmohana Singha, by poruszył tę sprawę w kontaktach z rządem brytyjskim. Może być też wydany zakaz sprzedaży książki w Indiach.

Rowling powiedziała wcześniej, że postać Sukhvinder została umieszczona w książce dla zilustrowania przejawów rasizmu. Twierdzi, że osobiście podziwia sikhizm.

Religia Sikhów łączy monoteizm islamu z zasadniczymi doktrynami hinduizmu. Sikhowie żyją głównie w indyjskim Pendżabie, ale mają także liczną diasporę. Ich najważniejszym miejscem kultu jest Złota Świątynia w Amritsarze, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib. Nie wolno im strzyc włosów ani usuwać ich z żadnej części ciała.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg