Religijność made in USA

Coraz więcej Amerykanów, zwłaszcza młodych, nie utożsamia się z żadną zinstytucjonalizowaną religią - wynika z najnowszego sondażu Pew Research Center i telewizji PBS. Maleje też udział protestantów w populacji USA.

Według sondażu 19,6 proc. mieszkańców USA, czyli 46 milionów ludzi, określa się jako niezwiązani z żadnym Kościołem. Jest to najwyższy odsetek od początków badania opinii na ten temat i wyższy o 5 pkt proc. niż jeszcze pięć lat temu.

W grupie tej większość jednak (68 procent) nadal deklaruje wiarę w Boga. Oznacza to, że ateiści i agnostycy stanowią w USA tylko około 6 proc. populacji.

Osób nieidentyfikujących się ze zorganizowaną religią jest jeszcze więcej w grupie dorosłych w wieku poniżej 30 lat - około 33 procent. Sygnalizuje to, że Amerykanów niezwiązanych z żadnym z Kościołów będzie przybywać.

Według badań Pew Research Center członkowie Kościołów protestanckich stanowią obecnie 48 procent ludności kraju. Po raz pierwszy ich odsetek spadł poniżej połowy populacji.

Udział protestantów - tradycyjnie najliczniejszej grupy religijnej - zmalał także w głównych organach władzy w USA. W Sądzie Najwyższym na przykład najwięcej jest katolików (pięciu), zasiada tam troje żydów i tylko jeden protestant.

Spośród Amerykanów nienależących do Kościoła zdecydowana większość (68 procent) to zwolennicy Partii Demokratycznej, która popiera takie liberalne rozwiązania jak prawo do aborcji i legalizacja małżeństw homoseksualnych.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.