Kobietom trudniej modlić się pod Ścianą Płaczu

Zatrzymania przez policję żydówek modlących się na głos i zakładających modlitewny szal pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie wywołują ponownie w Izraelu dyskusję o prawach kobiet i dominacji ultraortodoksyjnego nurtu nad bardziej liberalnym judaizmem.

Żydówkom, które na głos odmawiają modlitwy, śpiewają, czytają Torę lub zakładają rytualny modlitewny szal pod Ścianą Płaczu w Jerozolimie, grozi areszt i atak ze strony modlących się haredim - ultraortodoksyjnych żydów. Te rytuały pod Ścianą Płaczu są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn.

W zeszły wtorek policja zatrzymała i zabrała do aresztu działaczkę organizacji Kobiety Ściany Płaczu, Anat Hoffman. Kobieta prowadziła zbiorową modlitwę dla 200 Żydówek i gdy zaczęła śpiewać jedną z głównych żydowskich modlitw Szema Jisrael (Słuchaj, Izraelu), została aresztowana. Ściana Płaczu jest podzielona na 48-metrową część dla mężczyzn i 12-metrową dla kobiet. Dzień później, w środę policja zatrzymała kolejne dwie kobiety z tej samej organizacji za noszenie szali modlitewnych - tałesów pod Ścianą Płaczu.

"Ściana Płaczu nie jest ultraortodoksyjną synagogą. To miejsce narodowego dziedzictwa, świętego dla nas wszystkich" - powiedziała zatrzymana przez policję w środę dyrektorka wykonawcza organizacji Lesley Sachs, cytowana przez dziennik "Haarec". Sachs twierdzi, że problem leży w politycznej sytuacji w Izraelu, która jest "produktem wieloletnich układów koalicyjnych przyznających ultraortodoksyjnym partiom szeroką władzę nad zarządzaniem sprawami religijnymi w kraju".

Kobiety Ściany Płaczu to organizacja skupiająca żydówki różnych nurtów religijnych, która od 23 lat walczy o uznanie prawa kobiet to wspólnych modlitw, czytania Tory i noszenia tałesów pod Ścianą Płaczu.

Kwestia prawa kobiet do modlenia się w grupach, na głos i w modlitewnych szalach w tym najświętszym dla żydów miejscu trafiła do izraelskiego Sądu Najwyższego w 2002 roku. W pierwszym wyroku SN opowiedział się po stronie kobiet. Na sądową decyzję szybko zareagowały ultraortodoksyjne partie w Knesecie, proponując wprowadzenie siedmiu lat kary więzienia dla kobiet, które modlą się pod Ścianą w nietradycyjny sposób. Choć ustawa nie przeszła, SN zrewidował swoją poprzednią decyzję i podtrzymał rządowy zakaz noszenia tałesu i czytania Tory przez kobiety, bo według sądu stanowiłoby to zagrożenie dla porządku publicznego.

Hoffman została zwolniona z aresztu za kaucją i po podpisaniu zobowiązania do nieodwiedzania Ściany Płaczu przez kolejnych 30 dni. W artykule w internetowym "Huffington Post", opublikowanym po swoim zwolnieniu, Hoffman skrytykowała instytucje państwowe za uleganie naciskom ultraortodoksów.

"Ultraorotdoksyjni rabini mogą być urażeni praktykami Kobiet Ściany Płaczu. I mają do tego pełne prawo. Ale sytuacja jest przerażająca i niebezpieczna, jeśli świecki Kneset, świeckie sądy i świecka policja ulegają obawom i żądaniom ultraortodoksów i narzucają je w strefie publicznej" - napisała Hoffman.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| IZRAEL, JUDAIZM

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.