Minister spraw wewnętrznych Pakistanu Rehman Malik poinformował, że w sobotę i w niedzielę na większości terytorium tego kraju zablokowana zostanie telefonia komórkowa. Władze chcą w ten sposób zapobiec zamachom na szyitów podczas ważnego święta religijnego.
HENRYK PRZONDZIONO/GN
Pakistan
Szyici twierdzą, że otrzymują SMS-y z groźbami śmierci
W niedzielę przypada Aszura - święto szczególnie uroczyście celebrowane przez szyitów dla upamiętnienia męczeńskiej śmierci Al-Husajna, wnuka proroka Mahometa w 680 roku w bitwie pod Karbalą. Husajn jest czczony przez szyitów jako trzeci imam i ich duchowy protoplasta. Jego śmierć przypieczętowała rozłam między szyitami a sunnitami.
Większość mieszkańców Pakistanu to sunnici; szyici stanowią ok. 20 proc. ludności tego 180-milionowego kraju. Jak podkreśla Associated Press, w okresie Aszury wzrasta zagrożenie zamachami sunnickich ekstremistów na szyitów. Zamachowcy często korzystają z telefonów komórkowych do zdalnego detonowania bomb.
Na czas Aszury zabroniono przewożenia pasażerów na motocyklach, również ze względu na to, że pojazdy te nieraz służyły zamachowcom. Malik zaapelował do mieszkańców, by w ogóle zrezygnowali z jazdy na motocyklach w czasie święta i korzystali z transportu publicznego.
W nocy ze środy na czwartek w Rawalpindi na północy Pakistanu w samobójczym zamachu na procesję szyitów zginęło co najmniej 26 osób, a ponad 70 zostało rannych.
Do przeprowadzenia zamachu przyznali się talibowie, którzy zapowiedzieli więcej ataków na szyitów w ciągu najbliższych dni. Pakistańscy szyici twierdzą, że otrzymują SMS-y z groźbami śmierci.
Do zamachu w Rawalpindi doszło zaledwie kilka godzin po ataku na szyitów w Karaczi na południu kraju. Eksplozje dwóch bomb zabiły tam co najmniej trzy osoby.
Według organizacji broniących praw człowieka od początku tego roku w aktach przemocy na tle wyznaniowym zginęło w Pakistanie ponad 300 szyitów.
Kościół z tym walczył, ale jak widać ta walka nie była do końca wygrana.
W ostatnich latach także w tej dziedzinie pojawia się we mnie mnóstwo pytań i wątpliwości...
Czyli tak naprawdę co? Religia? Filozofia? Styl życia zwany coraz częściej lifestyle’m?
Nawrócony francuski rabin opowiedział niezwykłą historię swojego życia.
Jakie role, przez wieki, pełniły kobiety w religiach światach?
Córka Hatszepsut – kobiety faraona. Pośredniczki między światem bogów i ludzi…