Dialog z muzułmanami ma perspektywy

Świat otwarty na dialog o kwestii Boga – tak widzi perspektywy relacji międzyreligijnych w rozpoczętym roku szef zajmującej się nimi watykańskiej dykasterii.

W wywiadzie udzielonym L’Osservatore Romano kard. Jean Louis Tauran podsumował ubiegły rok działalności Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego oraz wyzwania przed nią stojące.

Najwięcej miejsca poświęcił oczywiście dialogowi z islamem. Francuski purpurat zwrócił w tym kontekście uwagę na przeszkody niesione przez radykalne grupy usprawiedliwiające przemoc argumentami religijnymi. Są one mniejszościowe, jednak próbują narzucić reszcie muzułmańskie prawo, choćby i siłą, co stanowi zagrożenie nie tylko dla konkretnych społeczności, ale i dla całego świata. Ten radykalizm uderza także w duchowy wymiar samego islamu – dodał kard. Tauran. Wymienił w tym kontekście trudną sytuację w Nigerii, gdzie osobiście gościł w minionym roku, ale także w Egipcie, gdzie trwa impas w relacjach z uniwersytetem Al Azhar. „To był wybór naszych partnerów muzułmanów – stwierdził przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. – Z naszej strony powtarzamy, że jesteśmy zawsze otwarci na szczery dialog”.

W dialogu z islamem były też w ubiegłym roku chwile jaśniejsze. Należała do nich wizyta Benedykta XVI w Libanie i serdeczne przyjęcie go przez przywódców muzułmańskich. „To pozwoliło Papieżowi potwierdzić zaangażowanie Kościoła katolickiego w pełen szacunku dialog bez dwuznaczności” – stwierdził kard. Tauran.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ISLAM, KOŚCIÓŁ